Nowy sędzia TK urodził się w Osiecznej

129

Nowym sędzią Trybunału Konstytucyjnego, wybranym w miejsce Stanisława Biernata, którego kadencja upływa 26 czerwca, został Andrzej Zielonacki. 63-letni prawnik urodził się w Osiecznej. Ma tytuł doktorski, który uzyskał w 1981 roku.

Wcześniej, w 1976 roku z wyróżnieniem ukończył studia na kierunku prawo na UAM w Poznaniu i rozpoczął pracę w Instytucie Nauk Prawnych PAN. W 1982 roku na tej samej uczelni ukończył jeszcze filologię fińską. W latach 1981-83 odbył aplikację sądową w Sądzie Wojewódzkim w Poznaniu zakończoną egzaminem sędziowskim. W tym samym roku zdał też egzamin radcowski i poza pracą w PAN wykonywał do 1991 roku zawód radcy prawnego. W 1989 roku uzyskał wpis na listę adwokatów i od 1992 roku prowadzi w Poznaniu własną kancelarię adwokacką. W ubiegłym roku na Krajowym Zjeździe Adwokatury został wybrany na członka Wyższego Sądu Dyscyplinarnego. Jest też arbitrem Sądu Arbitrażowego Izb i Organizacji Gospodarczych Wielkopolski.

Jego kandydaturę na sędziego Trybunału Konstytucyjnego zgłosił Sejmowi klub PiS, a sylwetkę zaprezentował mieszkaniec naszego regionu poseł Marek Ast (PiS) ze Wschowy. Za wyborem Andrzeja Zielonackiego opowiedziało się 227 posłów, 175 było przeciw, a 4 wstrzymało się od głosu. (mach/fot. adwokatura.pl)

2 KOMENTARZE

  1. Nie wiem czy jest kim się chwalić? Szybka ścieżka kariery uniwersyteckiej i zawodowej w PRL ze szczególnym wzrostem tempa w latach stanu wojennego raczej chluby temu panu nie przynosi. Kariera podobna jak PRL-owskiego prokuratora Stanisława Piotrowicza. Dzisiaj łączy ich postacie wodzostwo prezesa…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

*