Smektała wygrał w Guestrow

111
Bartosz Smektała (z lewej) i Maksym Drabik rywalizują o miejsce w drużynie narodowej Fot. mac

Bartosz Smektała z FOGO Unii Leszno wygrał drugi finałowy turniej Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów na żużlu. Imprezę rozegrano w niemieckim Guestrow.

,,Smyk” rozpoczął pechowo, bo będąc na prowadzeniu w swoim pierwszym biegu zanotował upadek na zdradliwym, mokrym torze i został wykluczony. Potem było całkiem dobrze. Suma 10 punktów dała mu awans do półfinałów, do których awansowali też: Maksym Drabik (10) i Kacper Woryna (9).

Świetny początek miał Dominik Kubera, który po 3 seriach miał 7 punktów. Potem jednak pogubił się. Nie dołożył już ani jednego punktu i musiał się pogodzić z tym, że nie znajdzie się w najlepszej ósemce.

Pierwszy półfinał przyniósł chwile grozy. Fatalnie ten bieg zakończył się dla Maksyma Drabika, który próbując odzyskać drugie miejsce, które zajmował Brady Kurtz zahaczył o bandę i nieprzyjemnie upadł na bark. Polak został wykluczony i pomimo, że pomaszerował do parkingu o własnych siłach, to wkrótce znalazł się w karetce pogotowia, która następnie odwiozła go na szczegółowe badania. Pierwsze doniesienia nie były zbyt optymistyczne, bowiem podejrzewano złamanie barku.

W powtórce pierwszego półfinału Kurtz przyjechał przed Woryną i Lyagerem. Drugi z półfinałów też był powtarzany. Ze startu wyskoczył Smektała, ale na drugim łuku motocykla nie opanował Fricke. Australijczyk wstał o własnych siłach, ale został wykluczony. W powtórce znów prowadził ,,Smyk” ale wyprzedził go bojowy Lambert. W walce nie liczył się Berge.

W finale Smektała pokazał klasę. Wyskoczył z czwartego pola, ale rywale nie rezygnowali. Doszło do przetasowań. Leszczynianin na chwilę spadł na trzecie miejsce, ale na wyjściu z pierwszego łuku drugiego odzyskał prowadzenie i powiększał przewagę, dojeżdżając niezagrożenie na pierwszym miejscu. Do końca o drugie miejsce walczyli Lambert oraz Kurtz. Obaj równocześnie wpadli na metę. Sędzia uznał, że drugi był reprezentant Wielkiej Brytanii. Czwarte miejsce w finale zajął Woryna, który nie podjął walki.

Wyniki II finału IMŚJ – Guestrow (Niemcy):

1. Bartosz Smektała – 15 (w,2,3,3,2,2,3)