Wystawa fotografii “Mój Londyn”

  10

  Data: 21 marca 2017 Godzina: Wydarzenie całodniowe

  Leszno
  Murphy’s Irish Pub 17.03.2017 17:30:00
  14.04.2017 12:00:00
  Adrian Franek & Murphy”s Irish Pub
  Opis wydarzenia:
  „Miasto pełne osobowości.

  Można przemierzać krajobraz miejski, rejestrować go i jednocześnie nie rozumieć tworzonych obrazów. Można zagłębiać się w miasto i nigdy nie pojąć jego relacji z pojedynczym człowiekiem czy zbiorowością ludzką. To cechy ułomności fotograficznej. Na szczęście ułomność ta nie dotyczy Adriana.

  Zdjęcia Adriana to kadry pełne zrozumienia miasta i pełne szacunku dla niego. Na czym polega szacunek fotografa dla miasta? Na rezygnacji z kreowania siebie, na potrzebie oddania ducha miejsca, w którym fotografujemy bez zafałszowań. I takim oddaje je Adrian. Z jednej strony piękne kadry pokazujące relacyjność miasta z człowiekiem. Bo przecież miasto to nie tylko struktura architektoniczna, to przede wszystkim wynik interakcji międzyludzkich kształtowanych na przestrzeni miesięcy, lat a często wieków. Miejsca, w których żyjemy to spójny obraz urbanizacyjno – osobowościowy. I tą spójność Adrian pięknie potrafi utrwalić.

  Z drugiej stron kadry Adriana są bardzo subtelnie nasycone subiektywizmem. Podświadomie autor zdjęć zastanawia się czy warto tworzyć fotografie zgodne z zasadami poprawności akademickiej, czy może warto zaryzykować i wyjść poza sztywne reguły. Wynikiem tych wahań jest specyficzna progresja subiektywizmu fotograficznego. Każdy kolejny kadr tworzony przez leszczyńskiego fotografika to odsłanianie kolejnej dawki relacyjności „ja oraz mój obraz”. To relacyjność bardzo wartościowa. Można zagłębić się w nią poprzez obserwację fotografii Adriana. Adrian zawsze ma czas, aby zastanowić się nad tworzonym kadrem oraz czas aby „wszyć” w niego indywidualny myślowy kod. Bo fotografia musi zawierać niepowtarzalny kod myślenia twórcy. Bez owego myślowego kodu fotografia jest tylko kolejnym powieleniem rzeczywistości a nie twórczym przetworzeniem jej. Na szczęście Adrian już znalazł swój „myślowy kod fotografii” i „stempluje” nim swoje zdjęcia.”

  Andrzej Przewoźny – dziennikarz, fotoreporter, fotograf

  Lokalizacja
  Murphy's Irish Pub
  ul. Krótka 3., Leszno
  Zobacz mapę

  Kategorie