100 tys. zł za handel dopalaczami?

Leszno wnosi m.in. o wysoką grzywnę dla osób sprzedających dopalacze. Fot. arch. naszemiasto

Leszczyński samorząd od kilku lat toczy walkę z dopalaczami. Złożona przez miasto petycja o zmianę przepisów dotyczących walki z tymi substancjami została pozytywnie zaopiniowana przez Biuro Analiz Sejmowych.

Oznacza to, że zostanie teraz skierowana do Komisji Petycji Sejmu. Wyniki prac tej komisji powinny być znane we wrześniu.

Jak przypomina Lucyna Gbiorczyk z biura prasowego Urzędu Miasta Leszna, samorząd najpierw sam podejmował działania zmierzające do zmuszenia właścicieli kamienic, gdzie handlowano dopalaczami do zaniechania takiego wynajmu. Stopniowo udało się doprowadzać do zamykania punktów sprzedających takie substancje.

Ogólnopolska konferencja

– W marcu 2018 r. zorganizowaliśmy ogólnopolską konferencję na temat walki z dopalaczami. Równolegle do tych działań, leszczyńscy samorządowcy, wraz z przedstawicielami sądów, prokuratury i policji pracowali nad propozycjami zmian przepisów. Efektem tej współpracy było wypracowanie między innymi petycji o zmianę przepisów dotyczących walki z dopalaczami – dodaje Lucyna Gbiorczyk.

Wnoszą o wysoką grzywnę

– Tylko zmiana prawa pozwoli samorządom skutecznie walczyć z dopalaczami – mówi Wiceprezydent dr Piotr Jóźwiak. – Wszystkie pozostałe działania mają wyłącznie charakter jednorazowy lub tymczasowy i nie są trwale skuteczne.

W petycji zamieszczono m.in. wniosek o wysoką grzywnę (100.000 zł) dla osób, które w ramach działalności gospodarczej lub pod jej pozorem udostępniają innym dopalacze. Leszczyński samorząd wnosi też o wprowadzenie przepisu, który umożliwiłby wójtowi, burmistrzowi i prezydentowi miasta wydanie postanowienia o zakazie takiej działalności.

Zasługuje na wsparcie

– W uzasadnieniu swojej opinii, Biuro Analiz Sejmowych napisało, że propozycja Leszna została przekonująco uzasadniona i zasługuje na wsparcie w toku dalszych prac legislacyjnych przed Sejmem. Dalej czytamy: „Należy przy tym wyeksponować fakt, iż kształt złożonej propozycji normatywnej jest skutkiem prac koncepcyjnych o doniosłym ciężarze merytorycznym, zainicjowanych przez samorząd miasta Leszna” – relacjonuje przebieg sejmowych prac Lucyna Gbiorczyk.

Anna Maćkowiak