15 grudnia ożyje stacja PKP we Wschowie

Budynek wschowskiego dworca wygląda dramatycznie. Trwają rozmowy na temat remontu. Fot. Krystyna Pruchniewska
Budynek wschowskiego dworca wygląda dramatycznie. Trwają rozmowy na temat remontu. Fot. Krystyna Pruchniewska

Po 10 latach przerwy reaktywowane zostanie połączenie kolejowe na trasie Leszno – Wschowa – Głogów. Nowy rozkład jazdy jest już dopracowany. Oficjalnie wejdzie w życie 15 grudnia. Tego dnia w trasę wyruszą pierwsze składy.

O ponowne uruchomienie linii kolejowej od kilku lat zabiegali samorządowcy z Leszna, Wschowy oraz Głogowa.

– W trzech wspomnianych, nieodległych od siebie miastach, mieszka blisko 160 tysięcy mieszkańców, którzy tworzą szereg więzi rodzinnych i towarzyskich. Wielu młodych ludzi korzysta z oferty szkół średnich czy wyższych uczelni, co w szczególności dotyczy mieszkańców gminy Wschowa – pisali w grudniu 2015 roku samorządowcy.

Argumentami za reaktywacją linii Leszno – Wschowa – Głogów były także dojazdy do pracy, bo wielu mieszkańców Wschowy pracuje dziś w Lesznie oraz Głogowie.

Jednak ostatecznie tylko dwa z trzech samorządów zdecydowały się partycypować w kosztach remontu torów. Leszno nie udzieliło tej inicjatywie finansowego wsparcia z uwagi na zaangażowane samorządu w inne przedsięwzięcia kolejowe realizowane na terenie miasta.

Umowa pomiędzy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. a samorządami Wschowy i Głogowa została podpisana 15 listopada 2018 r. i prace remontowe ruszyły z kopyta. Wymienione zostały tory i zmodernizowane perony na stacjach Lasocice, Wschowa, Stare Drzewce i na przystanku Głogówko. Stacje zostały wyposażone w nową nawierzchnię, oświetlenie, ławki i tablice informacyjne. Wartość wykonania dokumentacji i prac budowlanych to około 12 mln. zł. Głogów dofinansował roboty w kwocie 2,5 mln zł netto, a Wschowa dołożyła pół miliona. Pozostałe środki zapewniła spółka PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Od 15 grudnia każdego dnia ze stacji we Wschowie odjeżdżać będzie 6 pociągów w kierunku Leszna i 6 w kierunku Głogowa, w tym jeden jadący bezpośrednio do Zielonej Góry. Jednak tak naprawdę pierwszy pociąg na wschowski dworzec wjechał już 19 października br. Był to pociąg osobowy PESA.

Tego dnia lubuski oddział PolRegio zorganizował pokazowy przejazd z Zielonej Góry dla wszystkich chętnych. We Wschowie, dzięki współpracy i zaangażowaniu pracowników Muzeum Ziemi Wschowskiej, przyjezdni mogli poznać ciekawostki historyczne i zakamarki królewskiego miasta. Tego dnia także w Lesznie na podróżnych czekały liczne atrakcje.

W ciągu ostatniego roku infrastruktura na czterech stacjach zmieniła się nie do poznania. Niestety, remont nie objął budynków. Tymczasem elewacja dworcowej nieruchomości we Wschowie prezentuje się dramatycznie. W związku z tym 4 listopada Konrad Antkowiak, burmistrz Wschowy, spotkał się z Aliną Stachowiak, dyrektorem Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP S.A. oraz Karolem Binkiem, naczelnikiem wydziału współpracy z samorządami Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP S.A. w Poznaniu. Przedstawił zdjęcia i omówiono problem.

– Strony ustaliły, że przedstawiciele właściciela przedstawią kilka propozycji dotyczących przyszłości dworca, a także będącego własnością PKP terenu znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie budynku. Rozmowy są początkiem współpracy, dzięki której mamy nadzieję, że uda się odmienić oblicze tego obszaru miasta – informuje Aleksander Ziemek, rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy we Wschowie.

Planowany rozkład jazdy z Leszna do Głogowa

Składy wyruszają w godzinach: 5.40, 7.40, 9.40 ( ten skład jedzie do Zielonej Góry), 14.40, 16.40 i 18. 40 ( ten skład jedzie do Zielonej Góry). W Lasocicach pociąg jest po 9 minutach, a we Wschowie po 20 minutach od startu

z Głogowa do Leszna

6.37, 8.37, 13.37 (skład z Zielonej Góry o godz. 12.42) 15.37, 19.37, 22.37 (skład z Zielonej Góry o godz. 12.42).

Po 35 minutach od startu w Głogowie pociąg jest we Wschowie. Szczegóły na stacjach i https://gminawschowa.pl/

Karolina Bodzińska