28 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ,,Wiatr w żagle”

Wielkoorkiestrowy festyn odbył się w Szkole Podstawowej nr 13 w Lesznie. Fot. Anna Maćkowiak
Wielkoorkiestrowy festyn odbył się w Szkole Podstawowej nr 13 w Lesznie. Fot. Anna Maćkowiak

12 stycznia odbył się 28 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wolontariusze zbierali pieniądze na profesjonalny sprzęt medyczny. Tegoroczna akcja odbyła się pod hasłem: ,,Dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej.”

Wydarzenia i atrakcje związane z tegoroczną akcją odbywały się już od soboty.

W GOK „Hutnik” w sobotę odbył się kolorowy koncert przedszkolaków. Tradycyjnie OSIR w Gostyniu i Klub Sportowy START Gostyń zorganizowali Gostyński Turniej Kręglarski WOŚP do kręgielni OSIR.

W sobotnie przedpołudnie odbyła się też XVII Zimowa Kąpiel morsów dla WOŚP w Brzedni k. Dolska, przygotowana przez Leśne Diabły.

W niedzielę w hali sportowej LO w Gostyniu układano największe serce WOŚP na świecie „Gostyń sercem Orkiestry” – ustanawiamy wspólnie rekord Polski! Serce wielkości ok. 400 m2 ułożone zostało z 20.000 pudełek kartonowych – skarbonek. Podarowała je nieodpłatnie organizatorom firma NETBOX.

W czasie imprez w „Hutniku” na rzecz WOŚP można było nabyć gadżety WOŚP (koszulki, plecaki, kubki, kalendarze, smycze, płyty, torby, plakaty itp.) oraz dary Gostynian, np. serduszko Marcina – jedyne złote serduszko WOŚP Gostyńskiego Finału, autografy na zdjęciach znanych aktorów i piosenkarzy, biżuterię, komórkowe aparaty telefoniczne, sprzęt AGD, obrazy, rzeźby, sprzęt RTV i sprzęt komputerowy, płyty, akcesoria sportowe, zabawki, maskotki, akcesoria samochodowe, sprzęt turystyczny, torty, talony na różnego rodzaju usługi i ciekawe zajęcia.

Bardzo ciekawie upłynął również finał w Krobi. Można było zobaczyć występ iluzjonisty, a także płonące bańki, alpaki czy owczarka węgierskiego. Zainteresowaniem cieszył się też koncert Dziecięco – Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Krobi, a także licytacje gadżetów i przedmiotów przekazanych przez darczyńców.

Z kolei w Karczmie Borowej wystartowała kolejna edycja biegu i marszu z kijkami. Do pokonania mieli trasę liczącą ok. 5 km. Z kolei na leszczyńskim rynku punktualnie o godzinie dwudziestej światełko do nieba wysłane zostało z palników balonów na ogrzane powietrze. Zebrani na rynku mieszkańcy wspólnie z muzykami zaśpiewali hymn WOŚP.

– WOŚP 2020 w gminie Gostyń zebrał: 240 425,86 zł!!! W całym Powiecie Gostyńskim ponad 440 600 zł! – czytamy na stronie organizatorów gostyńskiego sztabu WOŚP.

Natomiast we Wschowie zebrano ponad 47 tys zł, w sztabie w Górze, do którego dołączyły także gminy Niechlów i Jemielno, zebrano 87 563, 38 zł. W Rawiczu padł kolejny rekord. W tym roku udało się zebrać 115.362.894 złotych.

Natomiast w Lesznie zebrano 205 tys. zł, w gminie Rydzyna 32 517 zł, w Lipnie i w Wilkowicach 25 583 zł, w gminie Krzemieniewo 32 522 zł, w Osiecznej 32 805 zł, w Świeciechowie 21 560 zł i w gminie Wijewo ponad 20 tys.zł.