9-letni Bartek uratował sąsiada

Strażacy ochotnicy ze Wschowy przy każdej nadarzającej się okazji uczą młodych ludzi, jak należy udzielać pierwszej pomocy. Fot. OSP Wschowa

9 – letni Bartek i jego mama Ania uratowali życie sąsiadowi. Schorowany mężczyzna stracił w domu przytomność. W obliczu kryzysowej sytuacji duet mama i syn świetnie sobie poradził. Skąd wiedzieli, jak należy postąpić ?

Wszystkiego nauczyli się na kursie pierwszej pomocy, jaki zorganizowały Monika Skorupińska oraz Małgorzata Świder, nauczycielki ze SP nr 2 we Wschowie wraz ze strażakami z OSP Wschowa. Kurs był jedną z wielu szkolnych akcji związanych z faktem przynależności tej placówki do Lubuskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie.

Zaprosiłam około 70 osób, a tylko kilka zdecydowało się uczestniczyć w bezpłatnym kursie – relacjonuje M. Skorupińska.

Pod okiem strażaków rodzice i dzieci trenowali udzielanie pierwszej pomocy nie tylko na manekinach, ale także wzajemnie na sobie. Pani Ania i Bartek wyszli bogatsi o wiedzę teoretyczną, która przydała się w kwietniu br.

-Byłam z Bartkiem i małą córeczką na podwórzu, gdy z naszej klatki wybiegła córka sąsiada. Krzyczała, że trzeba pomóc jej tacie. Zostawiałam córeczkę pod opieką koleżanki i pobiegłam do mieszkania sąsiada. Po chwili obok mnie zjawił się Bartek. Mężczyzna leżał na plecach. Był nieprzytomny. Położyliśmy go z synkiem w bezpiecznej, bocznej pozycji. Wtedy zwymiotował i odzyskał przytomność. Poczuliśmy z Bartkiem wielką ulgę i radość – mówi pani Anna. – Chwilę później przyjechało pogotowie ratunkowe. Sąsiad wrócił do zdrowia.

Michał Wisniewski