Agnieszka Ptaszyńska w mistrzostwach blogerów

Agnieszka Ptaszyńska (z lewej) wyruszyła w trasę wraz z córką Korą i mamą Małgorzatą. Fot. zaleznawpodrozy.pl

Leszczynianka Agnieszka Ptaszyńska bierze udział w II Turystycznych Mistrzostwach Blogerów, organizowanych przez Polską Organizację Turystyczną. Jako jedyna reprezentuje województwo wielkopolskie. Gorąco kibicujemy, a naszych czytelników zachęcamy, by wspierali leszczyniankę, oddając głosy.

Pani Agnieszka jest autorką bloga zaleznawpodrozy.pl, jednego z najczęściej odwiedzanych tego typu blogów w Polsce. Podróżnicza pasja towarzyszy jej od dziecka.

Z córką do Omanu

– Paszport dostałam w wieku czterech lat. W wieku lat ośmiu pojechałam z rodzicami na trzytygodniową wycieczkę po Egipcie. Do tej pory uważam, że była to moja najbardziej szalona podróż. Noce na pustyni, gorączka wynosząca prawie 40 stopni, a wszystko co mnie otaczało nijak nie miało się do świata, który znałam do tej pory. Jeśli szok kulturowy przeżywa się raz w życiu, to to był ten moment. Być może tamten egipski wyjazd zaważył na tym, że ciągle chcę więcej – podkreśla na swoim blogu leszczynianka.

Na swoim koncie ma niejedną wyprawę, jak sama podkreśla – niskobudżetową. Do takich zalicza m.in. tegoroczny wyjazd do Omanu.

– Chciałam zabrać gdzieś poza Europę moją półtoraroczną wtedy córkę. Oman jest dogodnym miejscem na podróżowanie z małym dzieckiem. Pod uwagę brałam takie rzeczy rzeczy jak infrastruktura, jakość dróg, poziom służby zdrowia, który niczym nie odstaje od europejskiego – podkreśla Agnieszka Ptaszyńska. – Poza tym są to tereny pustynne, gdzie jest zdecydowanie mniejsze zagrożenie bakteriami czy wirusami niż chociażby na obszarach okołorównikowych.

Uczestnicy wyprawy noclegi fundowali sobie w namiotach czy w tanich hotelach, w których nie można było jednak narzekać na poziom usług.

– Koszty tak zorganizowanej dwutygodniowej wyprawy do Omanu, w której uczestniczyła trójka dorosłych i dziecko, zamknęły się kwotą 5 tys. zł na osobę – zdradza blogerka i podróżniczka.

W II Turystycznych Mistrzostwach Blogerów bierze udział szesnaście osób. Każda reprezentuje jedno województwo. Kwalifikując zgłoszonych kandydatów do tego etapu, brano pod uwagę takie elementy jak oglądalność (klikalność) bloga oraz jego wartość merytoryczna.

Drogą Świętego Jakuba

Na potrzeby konkursu pani Agnieszka postanowiła przejść trasę z Gniezna do Leszna i oczywiście zrelacjonować ją w internecie. Wybór nie jest przypadkowy, bowiem leszczyniankę od dawna pasjonuje szlak św. Jakuba, który wiedzie również przez stolicę naszego regionu.

– Pochodzę z leszczyńskiego osiedla Wieniawa, a obok tego osiedla wiedzie Droga św. Jakuba. 200-kilometrową trasę z Gniezna, przez Leszno do granicy województw wielkopolskiego i lubuskiego postanowiłam przejść na piechotę wraz z moją córką. W tej podróży towarzyszy nam moja mama – zdradza Agnieszka Ptaszyńska.

Dwa etapy wędrówki mają ją za sobą, przed nimi jeszcze odcinek z Manieczek do granicy województw. Cała wędrówka podzielona została na 10 dni, w jednym dniu panie postanowiły pokonywać 20 km.

– Ta wędrówka pokazuje, jak piękne miejsca można zobaczyć niedaleko rodzinnej miejscowości. Po drodze zwiedziłyśmy między innymi Ostrów Lednicki, przechodziłyśmy przez słynną Bramę Rybę. Nasza trasa wiodła przez centrum Poznania, wzdłuż Wielkopolskiego Parku Narodowego, Rogalinek – relacjonuje Agnieszka Ptaszyńska.

– Szlak św. Jakuba traktuję jako szlak kulturowy, okazję do poznania swojej okolicy i pretekst do medytacji. Nie jest to dla mnie pielgrzymka religijna. Nic więc dziwnego, że na Pola Lednickie weszłam z nieufnością wymieszaną z ciekawością. Ta druga szybko zwyciężyła i pomogła mi zagłębić się w lekturę tutejszych książek, kosztowanie ciast i słuchanie piosenek, które śpiewała biwakująca tu młodzież – to tylko fragment blogowego wpisu dotyczącego początku wędrówki z Gniezna do Leszna.

Do stolicy naszego regionu panie wejdą od strony Osiecznej i dalej będą podążać w stronę Święciechowy i granicy z województwem lubuskim. Organizując takie turystyczne przedsięwzięcie, leszczynianka zachęca też innych mieszkańców naszego regionu do zwiedzania najbliższych okolic. Wolny dzień czy weekend można spędzić gdzieś w odległych zakątkach, ale ciekawe miejsca znajdziemy również tuż za przysłowiową „miedzą”.

Zachęcamy do głosowania

Pani Agnieszka uczestniczyła już w pierwszej edycji turystycznych mistrzostw blogerów. Nie oznacza to jednak, że automatycznie dostała się do kolejnej. Wysłała swoje zgłoszenie, a organizatorzy konkursu, biorąc pod uwagę towarzyszące mu kryteria, kolejny raz uznali, że jak najbardziej należy się jej miejsce w konkursowej szesnastce turystycznych blogerów w Polsce.

O zwycięstwie w II Turystycznych Mistrzostwach Blogerów zadecydują m.in. głosy internautów, dlatego naszych czytelników zachęcamy do wspierania Agnieszka Ptaszyńskiej. Wyniki II Turystycznych Mistrzostw Blogerów będą ogłoszone podczas uroczystej gali wręczenia nagród zorganizowanej we wrześniu, w ramach ogólnopolskich obchodów Światowego Dnia Turystyki.

Leszczynianka zafascynowała się Drogą św. Jakuba. Fot. zaleznawpodrozy.pl
Po drodze panie miały okazję podziwiać piękne widoki. Fot. zaleznawpodrozy.pl

Anna Maćkowiak