Uczulają nas m.in. pyłki traw, kwiatów, drzew Fot. ama

Wydawać by się mogło, że jak ktoś jest alergikiem, to raczej od dziecka. Owszem, testy bardzo często robi się właśnie dzieciom. Okazuje się jednak, że alergia może ujawnić się w każdym wieku. Bądźmy więc czujni na pewne objawy, które łatwo pomylić np. z przeziębieniem.
Danuta Świetlik-Świderska, lekarz alergolog, szefowa Centrum Medycznego Medeor w Lesznie, przyznaje, że najstarszy z jej pacjentów, u którego zdiagnozowano alergię, miał 70 lat.

Mogło być tak, że wcześniej organizm radził sobie z różnymi objawami. Zdarza się, że z czasem przychodzi moment, gdy dołączają się do tego inne schorzenia, przemęczenie, stres i organizm nie radzi sobie z nawałem problemów zdrowotnych i psychicznych. Niekiedy trafiamy do środowiska, w którym jest więcej alergenów. Wtedy objawy alergii ujawniają się lub nasilają – dodaje Danuta Świetlik-Świderska.

Generalnie wzrasta liczba alergików. Kiedyś mówiło się, że z problemami uczuleniowymi boryka się od 7 do 10% ludzi. Dziś odsetek ten wynosi już nawet 20%. Nie jest dziedziczna alergia na dany alergen, ale skłonność do borykania się z chorobą już tak. Jeżeli oboje rodzice są alergikami, wówczas dziecku daje się 60% szans na to, że również nim zostanie. W momencie gdy jest nim jeden z rodziców – wówczas podaje się odsetek na poziomie 40%.

Wzrasta również świadomość na temat alergii oraz zakres metod pozwalających ją zdiagnozować. Kiedyś, gdy ktoś kichał czy męczył go uporczywy katar, całą sytuację zrzucano zwykle na przeziębienie. Ostatecznie łykało się nieco leków pomagających w walce z przeziębieniem oraz suplementów diety na wzmocnienie. To jednak nie pozwalało pozbyć się problemów. Objawy alergii bowiem wracały. I niepotrzebne było obciążanie organizmu medykamentami z tzw. grupy OTC, czyli dostępnych bez recepty.

Najczęściej dopada nas tzw. alergia wziewna. Objawy pojawiają się w momencie, gdy wdychane alergeny dostają się do dróg oddechowych – mówi Danuta Świetlik-Świderska. – Dużo osób uczulonych jest na kurz, a konkretnie na zawarte w nim roztocza kurzu.

Uczulają również pyłki traw, kwiatów, drzew… lista ta może zawierać naprawdę sporą liczbę pozycji. Znajdziemy w tym gronie również bardziej nietypowe, jak lakier do włosów czy substancja lotna uwalniająca się ze schnącego lakieru do paznokci.

Do najczęstszych objawów alergii wziewnej, bez względu na to, czy cierpi na nią osoba dorosła czy dziecko, zaliczymy wodnisty katar. Trudnemu do zatrzymania wyciekowi z nosa może towarzyszyć kichanie, łzawienie, pieczenie oczu. Może również się zdarzyć, że na kontakty z alergenem organizm zareaguje bardziej gwałtownie, np. dusznością. Jeśli pod ręką nie ma stosownych leków, dzięki którym objawy szybko ustąpią albo nie wiemy i jedynie przypuszczamy, że ktoś może być na coś uczulony, lepiej jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Anna Maćkowiak

Cały artykuł w 30. numerze Panoramy Leszczyńskiej.

Zapraszamy do zakupu e-wydania:

1 KOMENTARZ

  1. masz alergie wsadz nos w komputer i staraj sie myslec do skutku. Konowal tylko moze zapisac srodki odczulajace ( SA W APTECE BEZ RECEPZY np. WAPNO)ale tego nie zrobi bo niezarobi kosztem reszty twego zdrowia. Myslenie nie boli, przynajmniej nie powinno.Przyczyny sa WAZNE i one musza byc przez osobe chora ROZPOZNANE i usuniete z oczu, jadlospisu otoczenia. Jesli bedziesz tak daleko zmiarkujesz , ze myslenie nie boli i juz 50 % sukcesu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*