W aptece kupisz nie tylko test ciążowy

Joanna Przyłucka-Jurga: największą popularnością cieszą się testy ciążowe Fot. kab

„Sprawdź, czy możesz potrzebować antybiotyku. Infekcja bakteryjna czy wirusowa? Antybiotyk tak czy nie? Pięciominutowy szybki wynik” – czytamy na opakowaniu testu CRT (białka C-reaktywnego). To test dostępny w aptekach. Wynik odczytuje się z krwi. Jeśli stężenie CRT jest w normie możemy odetchnąć, podwyższone stężenie sugeruje możliwą infekcję wirusową.

Z kolei przy znacznie podwyższonym stężeniu zalecany jest kontakt z lekarzem, bo możliwa jest infekcja bakteryjna. To lekarz oceni stan zdrowia pacjenta oraz podejmie decyzję o ewentualnym wprowadzeniu antybiotykoterapii.

Przyznam, że miałam w sprzedaży ten test, ale nie cieszył się szczególnym zainteresowaniem. Może dlatego, że jest dość skomplikowany jeśli chodzi o pobranie próbki? Testy apteczne z zasady powinny być bardzo proste w użyciu – mówi Joanna Przyłucka-Jurga, właścicielka apteki Sanitas w Lesznie.

Oczywiście, jak podkreśla farmaceutka, nie każdy dostępny w aptece test jest skomplikowany. Testy ciążowe czy owulacyjne są proste i bardzo praktyczne, dlatego cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Równie popularna jest nowość na rynku: test na nietolerancję glutenu. Ten ostatni jest zdecydowanie droższy od innych, ale ma wzięcie.

Na aptecznych półkach są także testy, które zaalarmują nas gdy wystąpi poważny problem zdrowotny na przykład na PSA czyli przerost gruczołu krokowego. Niestety, mężczyźni nie są nim zainteresowani…

A wielka szkoda, bo ma cenę podobną do pozostałych testów. Kosztuje niespełna 30 zł, a może być pierwszym sygnałem, że trzeba koniecznie pójść do lekarza – podpowiada leszczyńska farmaceutka.

Wartym uwagi jest także test na krew utajoną. Bardzo pomocny przy podejrzeniu raka jelita grubego. Da podpowiedź, gdy długotrwale zmagamy się z problemami z wypróżnianiem: biegunkami czy zaparciami. Joanna Przyłucka-Jurga poleca też test na helicobacter pylori. To bakteria, która może prowadzić do występowania chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego, wrzodów żołądka i dwunastnicy, a nawet raka żołądka.

Rodzice nastolatków czasami pytają o testy na obecność narkotyków. W tym przypadku polecam multi testy, bo kosztują około 30, zł a za test na pojedynczą substancje zapłacimy około 15 zł – kończy.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Cały artykuł jest również dostępny w 12 numerze Panoramy Leszczyńskiej z 2018 roku. Zapraszamy do zakupu e-wydania:

[ult_dualbutton btn_hover_style=”Style 2″ btn_border_style=”solid” btn_color_border=”#eaeaea” btn_border_size=”1″ button1_text=”NEXTO” icon_link=”url:http%3A%2F%2Fbit.ly%2F29PKYcq|||” btn1_bghovercolor=”#dd6868″ button2_text=”EGAZETY” btn_icon_link=”url:http%3A%2F%2Fbit.ly%2F2a3mITH|||” btn2_bghovercolor=”#dd3333″ divider_text=”lub” divider_bg_color=”#dd3333″ title_font_size=”desktop:18px;” btn1_heading_style=”font-weight:bold;” btn2_heading_style=”font-weight:bold;”]

Autor artykułu: kab

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*