Bądź mężczyzną. Zbadaj się!

Teresa Rękosiewicz dziękowała mężczyznom, którzy wystąpili w kalendarzu. Byli wśród nich dziennikarze, w tym Robert Lewandowski (drugi z lewej) redaktor naczelny PL. Fot. Anna Machowska
Teresa Rękosiewicz dziękowała mężczyznom, którzy wystąpili w kalendarzu. Byli wśród nich dziennikarze, w tym Robert Lewandowski (drugi z lewej) redaktor naczelny PL. Fot. Anna Machowska

Stowarzyszenie „Wygraj Siebie” oraz firma MTL Media stworzyły niezwykły kalendarz na 2020 rok. Na jego kartach w rolach modeli znajdziemy między innymi leszczyńskich społeczników, sportowców, przedsiębiorców, dziennikarzy, fotografików i lekarzy. W sumie aż 71 znanych w mieście mężczyzn. Wszyscy oni zachęcają mieszkańców do badania w kierunku raka prostaty. To unikatowe pod każdym względem wydawnictwo w piątkowy wieczór, 29 listopada miało swoją premierę w leszczyńskim ratuszu.

W sumie w naszą akcję zaangażowało się około stu osób. Oprócz modeli byli to specjaliści i wolontariusze – mówi Teresa Rękosiewicz, prezeska stowarzyszenia „Wygraj Siebie”. – Studio fotograficzne zorganizowaliśmy we Wrzosowym Zakątku, siedzibie naszego stowarzyszenia, a zdjęcia zrobił Szymon Andrzejewski. Wspierała go żona Natalia, bo on także jest na kartach naszego kalendarza, a jego zdjęcie wykonała właśnie ona.

Projektowaniem i składem graficznym zajęła się firma MTL Media. Kalendarz wydano w nakładzie siedmiuset egzemplarzy i będzie on bezpłatnie rozprowadzany wśród mieszkańców.

– Różnorodność środowisk, jakie reprezentują nasi modele, ma wskazywać na fakt, że wobec tej okrutnej choroby wszyscy jesteśmy równi – dodaje Michał Dudka, prezes firmy MTL Media. – To niezwykłe, że tak zacne grono zdecydowało się wesprzeć projekt swoim udziałem w sesjach zdjęciowych. Wiemy, jak cenny jest czas każdego z tych panów. Wiemy też, że tematyka profilaktyki raka prostaty jest trudna i dla wielu wstydliwa.

Zaznaczmy jeszcze, że w kalendarzu – wśród fotografików – miał znaleźć się także Edward Baldys. Niestety, nie zdążył dotrzeć na sesję. Zachorował kilka dni wczęsniej i zmarł. Ostatecznie dedykowano mu to wydawnictwo i poświęcono grudniową kartę z… pustym krzesłem.

Promocja kalendarza połączona została z konferencją pod nazwą „Bądź Mężczyzną. (Z)badaj się i wyprzedź raka”. Prelekcje na temat raka gruczołu krokowego wygłosił doktor Przemysław Bartkowiak z leszczyńskiego szpitala.

– Drodzy panowie, pytanie dziś nie brzmi, czy będziemy mieć raka prostaty, ale kiedy będziemy go mieć – przestrzegał Przemysław Bartkowiak, dodając, że profilaktyka i wczesne wykrycie nowotworu dają szansę na pełny powrót do zdrowia.

W Polsce nowotwór gruczołu krokowego rozpoznawany jest rocznie u około 10 tysięcy mężczyzn (to aż 13 procent wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u mężczyzn), a blisko 8 procent chorych umiera z jego powodu.

Anna Machowska