Bądźmy czujni, lepiej dmuchać na zimne

Nie bez znaczenia pozostaje higiena jamy ustnej Fot. arch

Dużo mówi się o profilaktyce dorosłych. Po ukończeniu odpowiedniego wieku można skorzystać z różnych programów pozwalających wychwycić na wczesnym etapie różnego rodzaju choroby. O profilaktyce dzieci mówi się mniej. Tymczasem w ich przypadku również powinno się zachować czujność, w myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

Po pierwsze, podobnie jak w przypadku dorosłej osoby, każdy niepokojący objaw powinien być skonsultowany z lekarzem. Nie chodzi o to, by biegać do przychodni z katarem czy niewielkim przeziębieniem, ale jeśli przeziębieniowe czy grypopodobne objawy utrzymują się dłużej, należy udać się do pediatry. Bardzo ważny pod względem zdrowia i prawidłowego rozwoju jest okres dojrzewania, Niektóre wady rozwojowe oraz choroby ujawniają się właśnie w tym czasie.

W ramach profilaktyki warto raz w roku wykonać dziecku badanie krwi. Dobrze byłoby, aby była to morfologia z rozmazem, który pozwala ocenić jakość krwinek czerwonych, białych oraz płytek krwi. Badanie to pozwala na diagnostykę wielu chorób .U dzieci do 6 roku życia procentowy rozkład leukocytów jest inny niż u dorosłych – mówi Kalina Pabisiak-Ignaszewska, rzeczniczka prasowa Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lesznie.

Dostęp do pełnej treści artykułu jest płatny

Aby wykupić dostęp do pełnej treści artykuły należy wybrać opcję WYKUP. Jeśli posiadasz już kod dostępu, wybierz opcję ZALOGUJ. Więcej informacji w regulaminie.
Zaloguj się lub Wykup
Sprawdź Wykup
Anuluj

Wykup dostęp poprzez szybkie płatności DOTPAY.

Wykup dostęp poprzez SMS PREMIUM.

Wykup dostęp poprzez szybkie płatności DOTPAY (koszt 1,10 zł). Otrzymasz kod, który należy wpisać w pierwsze okno poniżej. Na koniec wciśnij "Odblokuj dostęp". Więcej informacji w regulaminie.
Kup kod
Odblokuj dostęp
Wykup dostęp poprzez SMS PREMIUM (koszt 1,23 zł brutto). Wyślij SMS o treści AP.OTO1 na numer 71068. Otrzymasz kod, który należy wpisać w pierwsze okno poniżej. Na koniec wciśnij "Odblokuj dostęp". Więcej informacji w regulaminie.
Odblokuj dostęp
Anuluj

Cały artykuł jest również dostępny w 37 numerze Panoramy Leszczyńskiej z 2018 roku. Zapraszamy do zakupu e-wydania:

AUTOR ARTYKUŁU: Anna Machowska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*