Balem rozpoczęli jubileuszowy rok

Polonez po latach. Była to doskonała okazja do wielu wspomnień z własnej studniówki. Fot. Jakub Latusek
Polonez po latach. Była to doskonała okazja do wielu wspomnień z własnej studniówki. Fot. Jakub Latusek

I Liceum Ogólnokształcące im. Jarosława Dąbrowskiego w Rawiczu świętuje 100 rocznicę działalności tej placówki edukacyjnej. Z tej okazji przygotowano kilka wyjątkowych inicjatyw. Pierwszą z nich był bal absolwentów.

Wtym roku szkoła świętuje jubileusz 100-lecia istnienia państwowego gimnazjum, później przekształconego w liceum ogólnokształcące.

Bogata historia placówki

Początki rawickiego gimnazjum sięgają okresu dwudziestolecia międzywojennego.

Naukę rozpoczęto 15 kwietnia 1920 roku. Początkowo szkoła przeznaczona była tylko dla młodzieży męskiej. W 1924 roku powstało Towarzystwo Prywatnego Gimnazjum w Rawiczu, które uruchomiło szkołę żeńską. Na przełomie 1929/30 r. obie placówki zostały połączone w szkołę koedukacyjną. W dwudziestoleciu międzywojennym rawickie gimnazjum i liceum ukończyło 309 absolwentów.

Wybuch II wojny światowej brutalnie przerwał ciągłość polskiego szkolnictwa, ale młodzież uczyła się konspiracyjnie. Wznowienie działalności rawickiej szkoły średniej nastąpiło w marcu 1945 roku.

Przez kolejne lata funkcjonowania, szkoła była światkiem różnorakich reform systemu szkolnictwa. Ostatnia, z roku 2017 przywróciła 4-letnie liceum.

Bal i polonez absolwentów

Uroczyste obchody jubileuszu zainaugurował bal absolwentów. W sali widowiskowej rawickiego domu kultury spotkało się kilkadziesiąt osób związanych z placówką w Rawiczu. Imprezę rozpoczęto w dostojnym stylu.

Skoro mamy bal, to musi być również polonez – zaprosił na parkiet zgromadzonych gości wicedyrektor Jacek Niemczynowski.

Spontanicznie uformowano korowód i zatańczono do muzyki Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz“.

Zgromadzeni w domu kultury goście wysłuchali też występu młodego skrzypka Kacpra Psarskiego. Po toaście wzniesionym lampką szampana przyszedł czas na zabawę, do której zaprosił zespół Woo Boo Doo.

Świętują cały rok

Celebracja setnego jubileuszu szkoły będzie trwała przez cały 2020 rok. Z tej okazji przygotowano cylk inicjatyw dla uczniów, absolwentów i sympatyków szkoły.

Pierwszym z nich był wspomniany Bal Absolwentów. Już w kwietniu szkoła szykuje się do wielkiego święta placówki, dokładnie 15 kwietnia – w setną rocznicę rozpoczęcia edukacji.

Młodzież planuje też świętować na sportowo. Z tej okazji zorganizowano specjalną sztafetę licealistów, która wystartuje podczas 24-godzinngo Festiwalu Sportu w Rawiczu (16-17 maja).

Natomiast na 24 października zaplanowano Zjazd Absolwentów i Galę z okazji Jubileuszu 100 – lecia Szkoły. Szczegóły mamy poznać w maju.

Wraz z początkiem roku szkolnego uczniowie z klasy biologicznej posadzili na terenach liceum cebulki tulipanów w okrągłej liczbie – sto. Na efekty ich pracy będziemy musieli poczekać do wiosny.

Honorowy patronat nad wszystkimi inicjatywami z okazji jubileuszu przejęło Starostwo Powiatowe w Rawiczu ze starostą Adamem Sperzyńskim na czele.

Jakub Latusek