Baraniak zrezygnował z funkcji dyrektora teatru

Błażej Baraniak posadę dyrektora leszczyńskiego teatru pełnił od początku istnienia placówki tj. od 2016 roku. Fot. Natalia Kurpisz

Błażej Baraniak, dyrektor Teatru Miejskiego w Lesznie, nie chce już pełnić tej funkcji. Wypowiedzenie złożył na biurku prezydenta już w czerwcu.

Łukasz Borowiak będzie mógł podjąć decyzję w tej sprawie dopiero po uzyskaniu opinii Ministerstwa Kultury oraz stowarzyszenia twórców kultury.W grą wchodzi ogłoszenie konkursu lub mianowanie nowego szefa teatru.

– Dyrektor Teatru Miejskiego w Lesznie pan Błażej Baraniak złożył rezygnację z funkcji w czerwcu br. Podstawą do odwołania dyrektora jest uzyskanie opinii ministerstwa oraz właściwych organizacji artystycznych. W chwili obecnej uruchomiliśmy procedurę odwołania ze stanowiska pana Błażeja Baraniaka – informuje Paulina Janowicz z biura prasowego Urzędu Miasta Leszna.

Przypomnijmy, że Błażej Baraniak posadę dyrektora leszczyńskiego teatru sprawował od samego początku funkcjonowania tej placówki, czyli od roku 2016. Wcześniej był dyrektorem Centrum Kultury i Sztuki.

W maju ub.r. wybuchł konflikt między Baraniakiem a Beatą Kawką – pełniącą funkcję kierownika artystycznego teatru, z którą zakończono współpracę. W tej sprawie zwolniona znana aktorka wytoczyła dyrekcji leszczyńskiemu teatru proces sądowy, który wciąż trwa.

W tej sytuacji nasuwają się pytania: jaki sposób zostanie wyłoniony nowy dyrektor oraz kiedy to nastąpi?

– Jeśli chodzi o wybór nowej osoby na dyrektorskie stanowisko, to prezydent ma dwie możliwości: ogłoszenie konkursu albo powołanie. Podejmując decyzję prezydent weźmie pod uwagę konieczność sprawnego funkcjonowania teatru w rozpoczynającym się już we wrześniu sezonie artystycznym – dodaje Paulina Janowicz.

Obecnie Baraniak przebywa na urlopie, który potrwa do 21 lipca. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że będzie współpracował z teatrem w innym charakterze.

Natalia Kurpisz