Baron królem plebiscytu. Eksperci trafili

fot. mac

Na leszczyńskich Bykach można polegać, zwłaszcza na trenerze Piotrze Baronie. Jak obieca, że będzie na imprezie, to zawsze się pojawia. Można też liczyć na Romana Jankowskiego i młodych: Bartosza Smektałę oraz Dominika Kuberę. Wszyscy stawili się na podsumowaniu 41. edycji plebiscytu sportowego Panoramy w leszczyńskim ratuszu.

Szczegółowe wyniki i relację z imprezy podsumowującej zmagania prezentujemy na stronach sportowych, a wcześniej można było się z nimi zapoznać na naszych portalach. No właśnie, okazuje się, że nie wszyscy jeszcze wiedzą, iż od roku wszystkie najważniejsze wiadomości z regionu publikujemy na portalach Nasze Miasto, w tym na głównym: leszno.naszemiasto.pl. Możemy się poszczycić co miesiąc milionowymi odsłonami. a zliczając wszystkie nasze portale (także Rawicz, Góra, Wschowa i Gostyń) to są to już dziesiątki milionów odsłon i miliony tzw. unikalnych użytkowników. Niestety czy „stety” media już dawno przeniosły się do internetu, a wydania papierowe gazet są tylko ich uzupełnieniem, nad czym ja – stary już niestety żurnalista – mocno ubolewam. Ale na szczęście mamy też grupę wiernych czytelników „papieru”, dla których m.in. od dziesiątków lat pisze te felietony.

A wracając jeszcze do plebiscytu sportowego, przypomnę, że jest to nasza najstarsza przedsięwzięcie i organizujemy je nieprzerwanie od 1979 roku.Pierwszymi laureatami byli żużlowiec Mariusz Okoniewski, żużlowiec oraz trener bokserski Jan Pawlak. Niestety, obaj już nie żyją. W ubiegłym roku w Teatrze Miejskim w Lesznie zorganizowaliśmy jubileuszową, 40. galę plebiscytu.

Przy tej okazji przyznaliśmy tytuły: sportowca i trenera 40-lecia. Pierwszy z nich przypadł w udziale Romanowi Jankowskiemu. Jankes zwyciężył w naszym plebiscycie siedem razy, a w 10-tce najlepszych zawodników był 22 razy. Natomiast trenerem 40-lecia został Zdzisław Fogt, trener szermierki, który w plebiscycie wygrywał też 7 razy, a w piątce trenerów był 14 razy. Obaj to już legendy leszczyńskiego sportu, wychowawcy kilku pokoleń młodzieży.

Plebiscyt Panoramy ma wiernych i sprawdzonych patronów w osobach prezydenta Leszna Łukasza Borowiaka i starosty leszczyńskiego Jarosława Wawrzyniaka, Obu nie było tym razem na gali (mieli inne ważne obowiązki), lecz reprezentowali ich zastępcy: wiceprezydent Piotr Jóźwiak i wicestarosta Maciej Wiśniewski. Szefom samorządów jestem wdzięczni, iż od wielu lat wspierają nasze przedsięwzięcie. Dzięki temu finały plebiscytu mogą odbywać się w szacownych miejskich murach teatru lub ratusza.

By nie popaść w rutynę, od czasu do czasu zmieniamy nie tylko miejsce gali, lecz także sposób rozstrzygania plebiscytu. W tym roku decydowały głosy ekspertów, autorytetów w dziedzinie sportu: prezesów klubu, dziennikarzy, samorządowców. I myślę, że ich typy były trafne. Żużel, jak to często bywało wcześniej, i tym razem zdominował plebiscyt. Gratuluję zwycięzcom i wszystkim laureatom plebiscytu.

Robert Lewandowski
redaktor naczelny