„Białe noce” Zuzanny Biaduń

Zuzanna Biaduń ma na swoim koncie wiele sukcesów. Jest też laureatką konkursów polonistycznych. Fot. Szkoła Podstawowa w Irządzach

Zuzanna Biaduń, uczennica trzeciej klasy gimnazjum w Szkole Podstawowej w Irządzach, została laureatką XI Konkursu Historycznego Wiedzy o Rosji „Białe noce”. W nagrodę na przełomie czerwca i lipca wyleci na dwa tygodnie do Petersburga. Co ciekawe, udało jej się to już po raz trzeci! W całej historii konkursu jest drugą osobą, która może poszczycić się takim sukcesem.

Dodajmy, że organizatorami tych zmagań są: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu. Celem konkursu jest rozbudzenie zainteresowań kulturą i historią rosyjską oraz popularyzowanie wiedzy o Rosji. Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie klas gimnazjalnych oraz klas VII i VIII dolnośląskich szkół podstawowych, którzy są zainteresowani Rosją, jej historią oraz kulturą.

Sam konkurs składał się z trzech etapów. Dwa pierwsze polegały na rozwiązaniu testu wiedzy dotyczącego historii i kultury Rosji na platformie Fronter. 40 uczestników , którzy najlepiej sobie z tym poradzili, przeszło do etapu finałowego. Ich zadaniem jest wykonanie prezentacji i przedstawienie jej przed komisją. Tematem tegorocznej edycji konkursu było malarstwo i rzeźba rosyjska od XIX wieku do współczesności.

– Zuzia swoją prezentację zatytułowała: ,,ONA – wizerunek kobiety w sztuce rosyjskiej” – wyjaśnia Aneta Skrzynecka, nauczycielka historii w Szkole Podstawowej w Irządzach i szkolna koordynatorka konkursu, która wspierała uczennicę. – Po raz trzeci inwencja twórcza, wartość estetyczna, artystyczna i merytoryczna oraz przebojowość Zuzi w prezentowaniu swojego dzieła zachwyciły komisję i spowodowały, że została ona laureatką konkursu. W historii konkursu Zuzia jest drugą uczestniczką, która po raz trzeci wyjedzie w nagrodę do Petersburga.

Anna Machowska