Blisko 1900 ha do wydzierżawienia

Na spotkanie w sprawie dzierżawy przyszło blisko stu rolników z powiatu górowskiego. Fot. STAROSTWO POWIATOWE w Górze
Na spotkanie w sprawie dzierżawy przyszło blisko stu rolników z powiatu górowskiego. Fot. STAROSTWO POWIATOWE w Górze

Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie odnośnie dzierżawy państwowych gruntów. W sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Górze pojawiło się blisko stu rolników z powiatu górowskiego, którzy od przedstawicieli Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa chcieli usłyszeć szczegóły dotyczące ponownego rozdysponowania w dzierżawę 1 900 ha ziemi w powiecie górowskim. Inicjatorem spotkania była Dolnośląska Izba Rolnicza.

Grunty przeznaczone do ponownego rozdysponowania dzierżawiła wcześniej Grupa Pieprzyk, w której posiadaniu wciąż pozostaje około 1 700 ha. Te, które ponownie można wydzierżawić, położone są w gminach Niechlów (obręb wsi: Bełcz Wielki, Masełkowice, Niechlów, Głobice, Wągroda, Lipowiec, Szaszarowice, Żabin, Żuchlów, Naratów), Jemielno (wsie Irządze, Luboszyce) i Góra (Czernina, Chróścina).

– Do najważniejszych ustaleń ze spotkania w sprawie gruntów po umowach Grupy Pieprzyk należy uznać jednogłośne przegłosowanie przez rolników wniosku, aby umowy dzierżaw zawierane były na 3 lata i aby były to przetargi ofert pisemnych. Wniosek rolników jest bardzo ważny, bo KOWR przyjechał do nich z propozycją wydzierżawienia blisko 1 900 ha w przetargach ustnych ograniczonych, a umowy miały być zawierane na okres 2 lat z możliwością ewentualnego przedłużenia – czytamy na stronie Dolnośląskiej Izby Rolniczej.

Z uwagi na zbliżającą się wiosnę i konieczność przeprowadzenia w tym czasie prac rolnych wnioski można było składać do 22 stycznia br. Należało je złożyć do Dolnośląskiej Izby Rolniczej, która w trybie pilnym przekazała je do oddziału KOWR we Wrocławiu do przeanalizowania i rozpatrzenia.

Warto tu przypomnieć, że inicjatorem spotkania była Dolnośląska Izba Rolnicza. Jej przedstawiciele przeforsowali też w KOWR wniosek, aby wprowadzić na stałe zasadę, że w przypadku przejmowania do zasobu nieruchomości od dzierżawców koncepcja ich rozdysponowania była przedstawiana do konsultacji przez miejscowych rolników.

Ma dziać się to jeszcze przed przystąpieniem do publikacji wykazów i ogłoszeń. Rolnicy będą mogli przedstawiać swoje oczekiwania i propozycje. Będzie to gwarantem ich najwłaściwszego zagospodarowania. Dolnośląska Izba Rolnicza zadeklarowała swoją pomoc i udział w organizacji takich spotkań z rolnikami w poszczególnych gminach i powiatach.

Anna Machowska