Blisko tysiąc tancerzy zatańczyło w konkursie

Piosenka „Macarena“ sprawiła, że na parkiet hali w Pakosławiu wybiegły rzesze tancerzy. Fot. Jakub Latusek

Z inicjatywy Ośrodka Kultury i Rekreacji w Pakosławiu, przy współpracy Szkoły Podstawowej im. Marii Skłodowskiej – Curie w Pakosławiu, 6 kwietnia do hali sportowej w ich gminie zawitało 936 tancerzy. Zmierzyli się w rywalizacji podczas I Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Nowoczesnego w Pakosławiu.

Celem wydarzenia było m.in. uczczenie 10-lecia działalności zespołu tanecznego PAKA, działającego przy Ośrodku Kultury i Rekreacji w Pakosławiu, konfrontacja dorobku artystycznego zespołów tanecznych, a także wymiana pomysłów i doświadczeń z zakresu tańca.

Z udziałem władz gminnych

I Ogólnopolski Turniej Tańca Nowoczesnego w Pakosławiu oficjalnie otworzyli i przywitali uczestników oraz widzów: wójt gminy Pakosław Piotr Skrzypek, przewodnicząca Rady Gminy Pakosław Elżbieta Łakoma, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marii Skłodowskiej – Curie w Pakosławiu Danuta Pietruszka-Orozco oraz dyrektor Ośrodka Kultury i Rekreacji w Pakosławiu Halina Kusz.

Jury w doborowym składzie

Występy uczestników oceniało 5-osobowe jury złożone ze znawców sztuki tanecznej: Dominika Kur (zawodowa tancerka, choreograf i założycielka wrocławskiej szkoły tańca New Quality, dyplomowana pedagog tańca i animator kultury), Monika Musiał (zdobywała jako solistka wielokrotnie I miejsca w kategoriach disco dance solo i formacjach w konkursach o skali ogólnopolskiej), Sebastian Gębura (tancerz, choreograf, laureat wielu nagród scenicznych w Polsce i za granicą), Piotr Szwarc (tancerz, instruktor, choreograf, uczestnik 8. edycji You Can Dance (Sewilla), 9. edycji You Can Dance (Malta) oraz 3. edycji Mam Talent). Natomiast sędzią głównym był Abby Aouragh, z pochodzenia Marokańczyk, dyplomowany instruktor tańca i fitness.

Jury oceniało wyraz artystyczny zaprezentowanego układu, opracowanie choreograficzne; dobór i estetykę kostiumów i rekwizytów, pomysłowość oraz technikę taneczną.

Konkurs taneczny prowadził rewelacyjny raper, freestyle’owiec, tancerz, konferansjer, uczestnik telewizyjnego show – Witek „VitoWS” Ostynowicz.

Tańczyła też miejscowa PAKA

Wśród 127 choreografii tanecznych zespołów reprezentujących 22 kluby, szkoły tańca i ośrodki kultury, nie mogło zabraknąć reprezentanta gospodarzy. Wystąpił zespół taneczny PAKA, którego instruktorkami są : Anna Bartkowiak oraz Katarzyna Pląskowska.

Tancerze rywalizowali w pięciu kategoriach: hip hop (solo), street dance (formacje), show dance (formacje), taniec współczesny (formacje) oraz pierwszy kroczek (formacje).

Było barwnie i energicznie

W kategorii hip hop solo do lat 11, równych sobie nie miał Łukasz Wieczorek ze Studia Tańca Toruń. Reprezentantka tego klubu zwyciężyła też w kategorii hip hop solo 12-15 lat, a była nią Maria Rodziewicz. W najstarszej kategorii hip hopowców wygrał Michał Jeleniewski z Poznania.

Sporo radości sprawiły wszystkim występy w kategorii Pierwszy Roczek, gdzie startowali najmłodsi uczestnicy do lat 8. Zwyciężyła grupa Air Crew Mini z Torunia.

W rywalizacji pod tytułem Show Dance równych sobie nie mieli członkowie formacji Fart z klubu Fizjofit Natalia Szymarek z Poznania.

Sporo emocji wzbudziły występy z kategorii Taniec Nowoczesny. Tu najlepsze okazały się tancerki ze Szkoły Tańca Poezja w Kościanie.

Na koniec imprezy odbyła się rywalizacja w miejskim stylu, czyli Street Dance, którą podzielono na trzy kategorie wiekowe. W rywalizacji najmłodszych ponownie wygrała formacja Air Crew Kids z Torunia. W grupie nieco starszej najlepsi byli Dance Force Kids z Poznania. W rywalizacji najstarszych zwyciężyli Kadaklizm z Krotoszyna.

Szczegółowe wyniki dostępne na stronie internetowej Ośrodka Kultury i Rekreacji w Pokosławiu.

Jakub Latusek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*