BohaterONy za nowe barwy historii

Mikołaj Kaczmarek w towarzystwie 105-letniego płk Kazimierza Klimczaka, ps. „ Szron”. Fot. arch. prywatne
Mikołaj Kaczmarek w towarzystwie 105-letniego płk Kazimierza Klimczaka, ps. „ Szron”. Fot. arch. prywatne

Mikołaj Kaczmarek Piasków zdobył dwie statuetki: złotego i srebrnego BohaterONa 2019 imienia Powstańców Warszawskich w kategorii ,,pasjonaci”. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Mężczyzna zajmuje się koloryzacja zdjęć, czyli – jak to określa – przywracaniem barw przeszłości. Zamiłowanie do nadawaniu czarno-białym zdjęciom kolorów pojawiło się u niego podczas oglądania kolorowych filmów dokumentalnych o II wojnie światowej. Wywarły one na nim ogromne wrażenie i stały się bodźcem do zagłębiania się w tej tematyce.

– Zdobyte statuetki to dla mnie coś bardzo wyjątkowego. Wyróżnienie za moją dotychczasowa pracę w popularyzowaniu historii Polski w nieco inny sposób, czyli poprzez przywracanie utraconej barwy archiwalnym fotografiom z historii Polski. Jest to także dla mnie wielkie zobowiązanie i paliwo do dalszego działania w celu pielęgnacji pamięci o naszych bohaterach, którzy walczyli o wolność – wyjaśnia Mikołaj Kaczmarek.

Nagroda BohaterON ma na celu wyróżnienie osób i instytucji, których działania w szczególny sposób promowały wiedzę o historii Polski XX wieku oraz edukację historyczno-patriotyczną w 2018 – roku obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Ustanowiono ją również dla uczczenia pamięci o uczestnikach walk o stolicę z okazji 75 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

– W każdej kategorii była nagroda od kapituły i nagroda od internautów, czyli tzw. nagroda publiczności. Moja osoba znalazła się w finałowej piątce w kategorii ,,Pasjonaci”. Głosy można było oddawać na stronie bohateron.pl Udało mi się zdobyć dwie statuetki, ale tu nie ma przegranych ani wygranych. Wszyscy nominowani robią niesamowitą pracę dla Polski – dodaje M. Kaczmarek.

Laureaci zostali wyłonieni w siedmiu kategoriach: firma, instytucja, nauczyciel, osoba publiczna, dziennikarz, organizacja non profit i pasjonat. W każdej z nich trzy wyróżnienia: brązowy, srebrny i złoty BohaterON przyznali członkowie Kapituły Nagrody, a jedno – Złoty BohaterON Publiczności -internauci w głosowaniu na stronie.

Natalia Kurpisz