Budowa cmentarza pod znakiem zapytania

Według planów budowa nowej nekropolii ma kosztować nawet 3 miliony złotych Fot. la

Nowy cmentarz komunalny ma powstać w okolicy Dębna Polskiego, jednak negatywną opinię wydał rawicki sanepid.

Za kilka lat zabraknie miejsca na naszym cmentarzu – alarmował na początku 2017 roku ks. kanonik Wojciech Prostak, proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla i Zwiastowania NMP w Rawiczu.

Skierował też pismo do włodarza, w którym zwrócił uwagę, że wolnych kwater na parafialnym cmentarzu przy ul. Spokojnej praktycznie nie ma. Większość osób chowana jest w mogiłach lub starych grobach, których nikt od lat nie opłaca.

Decyzją radnych nowy cmentarz komunalny miał powstać w okolicy Dębna Polskiego. Wówczas uchwalono miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego rezerwując blisko 20ha pod nekropolię. Plan zakładał wybudowanie głównego placu cmentarnego oraz domu przedpogrzebowego. Wyznaczono też miejsce na drogi dojazdowe, zatoki autobusowe i parkingi.

Na drodze do rozpoczęcia realizacji inwestycji stanęła decyzja sanepidu, który nie wydał zgody na usytuowanie w tym miejscu nekropolii.
Zdaniem rawickiego sanepidu teren w Dębnie Polskim nie odpowiada wymaganiom obowiązującego prawa, czyli ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Zdaniem instytucji z przedstawionej dokumentacji wynika, że w wielu miejscach pierwszy poziom wód gruntowych nie występuje płycej niż 2,5 metra od powierzchni terenu. Jak wyjaśnia burmistrz, miejsca, w których wody gruntowe są wyżej niż wymaga ustawa, mają być przeznaczone pod parkingi czy budowę kaplicy, a nie na pochówki.
Gmina bezskutecznie odwołała się od decyzji sanepidu. Mimo tego, procedura trwa nadal, ponieważ odwołanie zostało przekazane do rozpatrzenia przez Wojewódzki Inspektorat Sanitarny. LA

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*