Budżet obywatelski – głosowanie czas zacząć

Niedawno na leszczyńskim Zatorzu otwierano tzw. przystopki, przygotowane również w ramach budżetu obywatelskiego. Fot. Anna Maćkowiak

Od 15 czerwca będzie można głosować na projekty zaproponowane przez mieszkańców w ramach tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego Leszna. Do rozdysponowania jest 1,2 mln zł.

Mieszkańcy mogli zgłaszać zarówno małe projekty, których szacowana wartość musiała zawierać się w kwocie pomiędzy 10 a 150 tys. złotych, jak i duże (powyżej 150 tys., do maksymalnie 600 tys. zł). Wśród tych drugich znalazła się m.in. budowa trzech boisk do siatkówki plażowej, ścieżek spacerowych oraz wymiana zniszczonych chodników w newralgicznych punktach Zatorza, przedsięwzięcie pod hasłem „Aktywne Zaborowo”, czyli wspólna przestrzeń miejska dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów.

W gronie dużych projektów są też inwestycje sportowe, ciąg pieszo-rowerowy, miasteczko ruchu drogowego czy ławki energetyczne dla Leszna, wyposażone w panele fotowoltaiczne, umożliwiające ładowanie baterii telefonów komórkowych i tabletów w raz z darmowym dostępem do internetu.

Ciekawe pomysły pojawiły się także wśród małych projektów. Znalazły się tu również przedsięwzięcia o charakterze sportowo-rekreacyjnym, ale nie tylko. Jest m.in. pomysł, by kupić i zamontować 15 defibrylatorów oraz umieścić 100 naklejek na wiatach autobusowych z podstawową instrukcją udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu.

Obecnie trwa prezentacja projektów. Z ich szczegółami można zapoznać się na stronie leszno.konsultacjejst.pl/budzet-obywatelski. Od 15 do 30 czerwca potrwa głosowanie.

– Najistotniejsze zmiany w tegorocznym budżecie obywatelskim to: głosowanie bezpośrednie bez żadnych ograniczeń wiekowych oraz wyłącznie drogą elektroniczną – wymienia Lucyna Gbiorczyk z biura prasowego Urzędu Miasta Leszna.

W mieście otwartych zostanie też kilka punktów, w których będzie można oddać głosy.

– Każdy mieszkaniec może oddać maksymalnie dwa głosy: jeden głos na wybrany duży projekt i drugi na mały projekt – dodaje Lucyna Gbiorczyk.

Anna Maćkowiak