Było barwnie i smacznie

Podczas jarmarku prezentowano smaki regionu rawickiego. Fot. Jakub Latusek

W Niedzielę Palmową odbył się pierwszy tegoroczny jarmark wielkanocny. Na mieszkańców czekało sporo atrakcji. Wśród nich dwa konkursy, które przyciągnęły sporą widownię spragnioną wrażeń estetycznych i smakowych.

Tradycyjnie na rawickim deptaku odbyła się giełda staroci. Na rynku swoje specjały prezentowali różni wystawcy. Czas przechodniom umilały występy lokalnych artystów.

Liczył się smak

Rawicki magistrat ogłosił też konkurs kulinarny na smak regionu. Do udziału zaproszono wielu mistrzów kuchni z całego powiatu, kórzy stanęli na wysokości zadania. Patronat nad konkursem objęła Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego w Warszawie.

– Celem rywalizacji było poszukiwanie i ochrona przed zapomnieniem gminnych przepisów regionalnych i tradycyjnych, kultywowanie tradycji wytwarzania produktów stanowiących regionalne lub tradycyjne dziedzictwo, które przez swoje umocowane w historii i tradycji będą przyczyniać się do efektywnej promocji gminy – mówi burmistrz gminy Rawicz Grzegorz Kubik.

Rywalizowano w czterech kategoriach. Komisja konkursowa wybrała najlepsze regionalne produkty, których twórców nagrodziła nagrodami w kwocie 1.000 złotych. W kategorii produkty regionalne pochodzenia zwierzęcego wygrało Stowarzyszeniu Żylicka Rzecz Babska za pasztet cielęcy. Pierwsze miejsce w kategorii produkty regionalne pochodzenia roślinnego zajęły KGW Fajne Babki z Zawad za produkt warówki hazackie. Stowarzyszeniu HAZY TO MY zdobyło pierwszą lokatę w kategorii napój regionalny za nalewkę wiśniową hazackiej babuni. Pierwsze miejsce w kategorii innych produktów regionalnych przyznano Łaszczyńskiej Grupie Seniorek za czerninę, łaszczyńską czarną polewkę. Jury doceniło też Maślany Tort Babci Jadzi wykonany przez gospodynie z Dębna Polskiego i przyznało mu nagrodę specjalną.

Najpiękniejsze palmy

Zorganizowano również konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną. Jury wnikliwie oceniało wszystkie zaprezentowane dzieła. Decyzja nie była prosta – uczestnicy przygotowali wyjątkowo piękne egzemplarze.

Ostatecznie w kategorii indywidualnej zwyciężyła palma wykonana przez Marysię Jóskę. Natomiast w kategorii grupowej laureatami zostali przedstawiciele Środowiskowego Domu Samopomocy w Rawiczu.

Jakub Latusek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*