Były rawicki proboszcz oskarżony o pedofilię

Marian B. posługe kapłańską jako proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Rawiczu prowadził przez niecały rok. Miał poprosić o przeniesienie z „powodów osobistych“. Fot. Jakub Latusek

W sądzie odbyła się pierwsza rozprawa dotycząca duchownego Mariana B., którego wolsztyńska prokuratura oskarża o czyny pedofilskie. Wcześniej pełnił posługę m. in. w gm. Przemęt i Rawiczu.

– Chodzi o zarzuty z artykułu 200 Kodeksu karnego paragraf 1 i artykułu 199 paragraf 1 i 2. Są to zarzuty mówiące o obcowaniu lub innych czynnościach seksualnych z osobą poniżej 15. roku życia bądź doprowadzenia jej do takich czynności, wykorzystując stosunek zależności – wyjaśnia Urszula Świąder, prokurator rejonowa w Wolsztynie.

– Mówimy o czynie ciągłym. Ze względu na rodzaj sprawy, nie będziemy ujawniać, jakich dokładnie czynów z tych paragrafów miał dopuścić się oskarżony, tym bardziej że sąd wyłączył jawność sprawy. Dlatego nie mogę też podać czy oskarżony przyznał się do winy, a także kogo dotyczyć miały zarzucane mu przestępstwa. Powiem jedynie, że sprawa ta jest sprzed lat i doszło do niej na terenie właściwości naszej prokuratury czyli w powiecie wolsztyńskim. Akt oskarżenia przekazany został na koniec ubiegłego roku.

Jak dodała prokurator Świąder, oskarżony zagrożony jest karą do 12 lat więzienia.

– Sąd odroczył sprawę do dnia 3 kwietnia z uwagi na wniosek obrońcy zgłoszony przed rozpoczęciem przewodu sądowego wobec niezachowania siedmiodniowego terminu doręczenia stronie zawiadomienia o terminie rozprawy – usłyszeliśmy.

Wyjaśnijmy, że ksiądz Marian B. przyjął święcenia kapłańskie w 1991 roku. Od 2003 do 2007 roku był wikariuszem w parafii w Zbąszyniu. Stamtąd został przeniesiony do Solca Nowego w gminie Przemęt, gdzie był proboszczem do 2012 roku. Później trafił do Cielczy (powiat jarociński), od 2017 roku pracował w Rawiczu, skąd odszedł w 2018 roku, już po roku służby.

– Ksiądz obecnie mieszka w jednym z domów zakonnych. Postępowanie kanoniczne będzie prowadzone po wyroku sądu – komentuje sprawę ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik kurii w Poznaniu.

W Archidiecezji Poznańskiej o sprawie wiedzą od samego początku. Jak nas poinformowano, odpowiednie kroki podjęto od razu kiedy do wolsztyńskiej prokuratury trafiło zawiadomienie.

– Po otrzymaniu zgłoszenia oskarżającego o molestowanie osoby poniżej 15 roku życia przez ks. Mariana i po jej wstępnym rozpoznaniu przez Komisję ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, sprawa ta została zgłoszona przez przewodniczącego tej Komisji a zarazem Delegata Arcybiskupa Poznańskiego ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży do prokuratury – zgodnie z przepisami państwowymi. Jeszcze na etapie wstępnego rozeznawania sprawy przez Arcybiskupa Metropolitę Poznańskiego, ksiądz został zwolniony z urzędu proboszcza i otrzymał zakaz kontaktowania się z osobą wnoszącą oskarżenie, jak również z jakąkolwiek osobą małoletnią – komentuje sprawę ks. dr. Jan Glapiak, delegat biskupa ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Marcin Paczkowski, AWY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*