Chcą ekshumacji znanego profesora

W ubiegłym roku w Rawiczu gościła rodzina profesora: (od lewej) praprawnuczka Magdalena i wnuczka Barbara Fot. arch

Potomkowie Józefa Miedzińskiego z aprobatą przyjęli pomysł sprowadzenia jego szczątków do Rawicza. W piśmie zwracają się do stowarzyszenia Rawiczaki.pl o pomoc w zebraniu niezbędnych funduszy.

W tym roku również dzięki zaangażowaniu pana Marka (Grześkowiaka, członka stowarzyszenia – przyp. red.) po otrzymaniu informacji o nie najlepszym stanie pomnika dziadka na cmentarzu w Nieparcie narodziła się wspaniała inicjatywa, aby spróbować zorganizować „pośmiertny powrót” Józefa Miedzińskiego do jego ukochanego miasta, z którego niestety musiał w pewnym momencie wyjechać – pisze w liście Jarosław Deresiński, potomek Józefa Miedzińskiego.

Stowarzyszenie, które jest inicjatorem przedsięwzięcia zamierza nie tylko zorganizować zbiórkę pieniędzy na ten cel, ale też przekazać część z własnych funduszy. Swój wkład finansowy w inicjatywę będzie miała również rodzina Józefa Miedzińskiego.

Jak zapewnia dyrektor Muzeum Ziemi Rawickiej znany jest już wygląd nowego nagrobka Józefa Miedzińskiego oraz miejsce, w którym mógłby spocząć zasłużony dla miasta rawiczanin. Wiadome są również koszty ekshumacji i ponownego pochówku, które szacuje się na kilka tysięcy złotych.

Józef Miedzyński urodził się w Kobylinie w 1879 roku. Był zasłużonym rawiczaninem, profesorem w dawnym gimnazjum, radnym miasta i gminy, społecznikiem, pisarzem. Zmarł w 1940 roku w Nieparcie. LA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*