Chcą programu Mieszkanie Plus

Porozumienie w sprawie starań o udział w programie podpisali włodarze Trzemeszna, Rawicza oraz Krotoszyna. Fot. Jakub Latusek

5 sierpnia w sali sesyjnej rawickiego urzędu zostało podpisane porozumienie w sprawie współpracy w zakresie realizacji pakietowego projektu partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) p.n. budowa mieszkań na wynajem w gminach Rawicz, Krotoszyn, Trzemeszno.

– Celem porozumienia jest określenie praw i obowiązków oraz ogólnych zasad współpracy stron w zakresie wspólnej realizacji przedsięwzięcia obejmującego zaprojektowanie, budowę, utrzymanie mieszkań na wynajem wraz z zapewnieniem finansowania w ramach pakietowego projektu PPP obejmującego budowę mieszkań na wynajem w gminie Rawicz – przekazał burmistrz Grzegorz Kubik.

Nowe mieszkania, które mogliby wynajmować mieszkańcy gminy miałyby zostać wybudowane na terenie dawnych ogródków działkowych przy ulicy Dworcowej. Według planów miałoby tam powstać około 100 mieszkań. Na terenie wstępnie zaplanowano także miejsce na małe zakłady usługowe.

– Chcielibyśmy, aby część tej infrastruktury (do 20% całości; przyp. red.) było przeznaczone na usługi, np. związane z przedszkolem czy żłobkiem czy innymi tego typu, nawet drobnymi handlowymi, które dla mieszkańców tych budynków mogą okazać się przydatne – mówi Grzegorz Kubik.

Kolejnym krokiem trzech gmin ma być złożenie wniosku z prośbą o ministerialne dofinansowanie. Jeśli plan się uda, gminy będą mogły rozpocząć starania o wybór partnera prywatnego, który wykona całą inwestycję.

Mieszkanie Plus to pakiet rozwiązań wspierających budowę mieszkań na wynajem o umiarkowanych cenach i czynszach na zasadach rynkowych, także z wykorzystaniem gruntów publicznych. Elementem pakietu jest pomoc państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu – Mieszkanie na Start, które oferuje pomoc w formie dopłat pokrywających część czynszu najmu nowego mieszkania lub mieszkania oddanego do używania w wyniku działań rewitalizacyjnych.

Skąd pomysł, aby rozpocząć starania o udział w rządowym programie?

– Myślę, że problemy mieszkaniowe w naszych gminach są bardzo podobne. Brakuje nam mieszkań dla mieszkańców, szczególnie takich, którzy są trochę „za zasobni“, aby otrzymać mieszkanie komunalne, a zbyt „biedni“, aby otrzymać kredyt komercyjny i kupić mieszkanie na wolnym rynku – tłumaczy burmistrz Krotoszyna, Franciszek Marszałek.

Planuje się, że realizacja inwestycji może potrwać nawet 3 lata.

Jakub Latusek