Ciekawe doświadczenie wodociągów kościańskich. Daje do myślenia

Fot. arch

Pracownicy laboratorium Wodociągów Kościańskich Sp. z o.o. przeprowadzili niedawno ciekawe doświadczenie. Jego celem było sprawdzenie rozpuszczalności różnych środków higienicznych w próbkach ścieków komunalnych, pobranych z oczyszczalni. Co się okazało? Chcąc być eko lepiej sięgać po papier szary czy biały?
Samo doświadczenie przeprowadzono w ten sposób, że do 6 butelek laboratoryjnych wlano dokładnie 600 ml ścieków komunalnych. Do każdej dodano potem po 30 cm środków higienicznych i umieszczono tak przygotowane próbki w homogenizatorze laboratoryjnym typ MPW-324.

Jest to specjalne urządzenie, które rozdrabnia cząstki nieczystości, zawartych w ściekach wraz ze środkami higienicznymi.
Po upływie 3 dni zaobserwowano, że w butelkach, w których był papier toaletowy szary i biały na dnie pojawiły się szara i biała zawiesina w ilości 100 ml. W butelce, w której była chusteczka higieniczna na dnie pojawiła się zawiesina w ilości 300 ml. Z kolei na dnie butelki, w której umieszczono ręcznik kuchenny zawiesina miała aż 350 ml.

Chusteczki higieniczne i ręczniki kuchenne są zdecydowanie mocniejsze od papieru toaletowego i nie rozrywają się pod wpływem nacisku ścieków.
Jeszcze gorzej wyglądało to w przypadku butelek z chusteczkami nawilżanymi dla dzieci i antybakteryjnymi. Tam w górnej części butelek pojawiły rozdrobnione chusteczki i znikoma ilość zawiesin na dnie. Ponadto już w czasie rozdrabniania na ostrzach homogenizatora pojawiły się poowijane części tych środków.

Chusteczki nawilżane wykonane są ze specjalnych tkanin, które nie rozpuszczają się w ściekach, zatykają rury blokując przepływ ścieków. Pojawiające się w ściekach komunalnych produkty higieniczne tworzą często nierozpuszczalne osady. Nie mamy świadomości, że poprzez wrzucanie drobnych produktów higienicznych małych, lekkich rzeczy możemy zablokować nie tylko swoją toaletę ale i przyczynić się do poważnych awarii kanalizacji – przestrzegają w swoim komunikacie władze spółki. mach

2 KOMENTARZE

  1. Powoli producenci chusteczek nawilzajacych zaczynają o tym myśleć. W Wielkiej Brytanii firmy wodne już około 10 lat temu zauważyly problem i pracowały z firmą @wrc nad różnymi aspektami problemu. niedawno został wydany standard #finetoflush.
    Chusteczki nawilżające nie tylko się nie podlegają dezintegracji, ale też mieszaja razem z tłuszczem tworząc tzw #fatbergs. O takich forach tłuszczowych niedawno pisał Aquanet SA. MPWiK Leszno

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*