Ciężarowy tranzyt znika z centrum miasta

Od połowy kwietnia na wiadukcie Grota Roweckiego nie zobaczymy już ciężarówek. Będą musiały poruszać się objazdem. Fot.Michał Wiśniewski

W połowie kwietnia zacznie obowiązywać zapowiedziany ponad pół roku temu zakaz wjazdu dla ciężarówek na wiadukt i dalej w Aleje Jana Pawła II. Ma to zmniejszyć ruch w coraz bardziej korkującym się centrum Leszna

Wprowadzenie takiego rozwiązania wymusza na władzach Leszna rosnący wciąż ruch przez centrum miasta. Wiadukt Grota Roweckiego od lat okazywał się ,,wąskim gardłem’’ tranzytowym, a teraz korkuje się regularnie. Wkrótce ma się zacząć też remont ulicy Szybowników w ramach modernizacji DK12, a to w połączeniu z tak dużym tranzytem oznaczałoby ogromne utrudnienia. W ramach tych prac planowana jet też wymiana nawierzchni na samym wiadukcie Grota Roweckiego.

Oznakowanie już czeka

Montaż nowego oznakowania zaczął się pod koniec ubiegłego tygodnia. Znaki i tablice umieszczane są na wjeździe do Leszna od strony Wschowy i Gostynia.

– Tablice te od połowy kwietnia będą kierować samochody ciężarowe, jadące tranzytem drogą krajową nr 12, na drogę ekspresową S5. Dzięki temu tranzyt TIR-ów będzie omijał miasto Leszno. Ta organizacja ruchu zacznie obowiązywać 15 kwietnia – mówi Lucyna Gbiorczyk z Urzędu Miasta Leszna.

Takie rozwiązanie prezydent Leszna Łukasz Borowiak zapowiadał już latem ubiegłego roku w czasie konferencji prasowej.

Pół roku uzgodnień

Leszczyński magistrat tłumaczy, że tak długi czas oczekiwania między zapowiedzią a działaniem wynikał z konieczności wykonania licznych uzgodnień z różnymi instytucjami. Bez nich miasto miało w tej sprawie związane ręce.

W ciągu tych miesięcy trwały rozmowy przede wszystkim z Gen eralną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad oraz z policją. Kilka tygodni temu wyłoniono wykonawcę tablic -firmę z Rawicza. Będzie ona odpowiedzialna także za montaż znaków i ich utrzymanie – dodaje Gbiorczyk.

Na oznakowanie składa się siedem dużych tablic i około 60 mniejszych znaków kierunkowych pokazujących objazd.

Michał Wiśniewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*