Co z budową nowej miejskiej biblioteki?

Obecna siedziba biblioteki w Lesznie przy Chrobrego jest w fatalnym stanie. Fot. A. Maćkowiak
Obecna siedziba biblioteki w Lesznie przy Chrobrego jest w fatalnym stanie. Fot. A. Maćkowiak

Jednak nie dołożono 3,5 miliona złotych do budowy nowej biblioteki w Lesznie i miasto zdecydowało się ogłosić kolejny, trzeci już przetarg na to zadanie. Miasto ma zagwarantowane dofinansowanie na poziomie 20 milionów złotych, ale musi wykonać zadanie w określonym czasie, a tego jest coraz mniej.

Poważna inwestycja miejska, jaką jest budowa nowej biblioteki, to koszt blisko 30 milionów złotych.

Miasto w swoich szacunkach zakładało, że wartość prac nie przekroczy 25 milionów i taki wniosek przedłożyło w Urzędzie Marszałkowskim walcząc o wysoką, bo aż 85-procentową dotację. Udało się i niemal rok temu – w styczniu 2019 roku podpisano stosowane umowy. Dają one miastu zapewnienie, że otrzyma kwotę 20 milionów na adaptację i rozbudowę dawnej szkoły przy placu Metziga na potrzeby biblioteki.

Drożej niż planowano

Plany finansowe zburzyły jednak wyniki kolejnych przetargów. W pierwszym stanęła tylko jedna firma. Chciała za prace ponad 28 milionów złotych, gdy miejski kosztorys opiewa na kwotę nieco ponad 23,7 miliona. Za drugim zatem o zlecenie zabiegało czterech oferentów.

Najtańsza oferta opiewa na 27,2 miliona i złożyła ją firma z Wijewa. Nieco drożej (27,7 mln.) swoje usługi wycenia podmiot ze Strzelec Opolskich. Dwie kolejne oferty z Trzemeszna i Leszna to ponad 28 milionów.

Miała być dokładka

Miasto rozważało możliwość ,,dokładki’’ do zadania, ale zrezygnowano z tego pomysłu. Niemal zbiegłby się on w czasie z powiększeniem miejskiego zadłużenia (emisją obligacji komunalnych) na kwotę ponad pięciu milionów, by dokończyć dwie duże drogowego inwestycje: remont Osieckiej i krajowej 12 w granicach Leszna.

– Budowa biblioteki dla miasta to nie fanaberia prezydenta. Stan budynku na Chrobrego jest tak fatalny, że jego zamknięcia moglibyśmy spodziewać się w każdej chwili – tłumaczył niedawno prezydent Leszna, Łukasz Borowiak

Trzeci przetarg

Teraz miasto ogłosiło kolejny, trzeci już przetarg na bibliotekę. Termin składania ofert mija 18 grudnia, a ich ocena potrwa zapewne do stycznia. Czas dla miasta się kurczy, bo obiecana dotacja wiążę się z dotrzymaniem terminów. Miasto jednak uspokaja.

– Prace powinny być wykonane do 31 grudnia 2021 roku. Wykonanie zadania w tym terminie gwarantuje utrzymanie unijnego dofinansowania – przyznała Lucyna Gbiorczyk z Urzędu Miasta w Lesznie.

Obiekt nowej biblioteki będzie połączeniem nowoczesności i tradycji. Na poszczególnych kondygnacjach usytuowane mają zostać czytelnie naukowe oraz czytelnia prasy, a także pokój Stanisława Grochowiaka i osobne wypożyczalnie dla dorosłych, dzieci i młodzieży. W planach jest też mediateka i przestronny hol z przestrzeniami ekspozycyjnymi. Powstaną też pomieszczenia ze zbiorami regionalnymi, informatorium, informacja turystyczna z księgarnią regionalną, kawiarnia, toalety, w tym dla osób niepełnosprawnych oraz osobne wc dla małych dzieci, niezbędne magazyny podręczne. W projekcie nowej biblioteki uwzględniono także specjalny pokój dla matki z dzieckiem, salę wielofunkcyjną, foyer, salę konferencyjną, a nawet muzeum drukarstwa.

Michał Wiśniewski