Cukrownia ma 135 lat. Marka Diamant znana jest w całym świecie

Nietypowy prezent - księgę wyrytą w drewnie - otrzymali szefowie cukrowni od plantatorów buraka cukrowego. Fot. Pfeifer & Langen Polska

Cukrownia Miejska Górka należąca do Pfeifer & Langen Polska S.A. świętuje 135 lat istnienia. Z tej okazji odbyła się uroczysta gala z przedstawicielami najwyższych władz spółki na czele z prezesem Pfeifer & Langen Polska S.A. – dr Romanem Kubiakiem.

Wśród zaproszonych gości nie mogło zabraknąć lokalnych włodarzy – starosty rawickiego Adama Sperzyńskiego oraz burmistrza Miejskiej Górki Karola Skrzypczaka, członków Stowarzyszenia Techników Cukrownictwa Krystyny Wasińskiej oraz Macieja Wojtczaka, a także Andrzeja Małeckiego, reprezentującego Związek Plantatorów Buraka Cukrowego oraz licznej grupy pracowników Cukrowni Miejska Górka.

Spotkanie było doskonałą okazją do przypomnienia bogatej historii zakładu, którą przedstawił dyrektor cukrowni Jacek Sobczyński.

– Pierwszą kampanię przeprowadzono w roku 1884. Produkcja zakładu po uruchomieniu wynosiła 2.500 ton cukru. Dzisiaj, dla porównania, to ponad 100.000 ton – wspominał Jacek Sobczyński. – Obecnie możemy pochwalić się dobrym wizerunkiem zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz cukrowni. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i systemy automatyzacji produkcji, dzięki czemu należymy do grupy będącej liderem na polskim rynku cukrowniczym. Marka Diamant znana jest nie tylko w Polsce, ale także poza jej granicami.

– Cukrownia Miejska Górka jest jedną z największych firm w regionie, której działalność jest istotnym czynnikiem rozwoju produkcji rolniczej na ziemi rawickiej – podkreślił w swoim wystąpieniu starosta rawicki Adam Sperzyński.

Gratulacjom i życzeniom nie było końca, np. plantatorzy ofiarowali księgę wyrytą w drewnie. Jubileusz uświetnił koncert Orkiestry Dętej Miejska Górka oraz recital wokalistki i aktorki Izabelli Tarasiuk-Andrzejewskiej. Po części oficjalnej rozpoczęła się szampańska zabawa, która trwała do późnych godzin nocnych.

Jakub Latusek