Ćwiczenia terytorialsów na terenie byłej żwirowni

Szkolenie przeprowadzono we współpracy z instruktorami stowarzyszenia Survival Team Leszno. Fot. Anna Machowska

80-ciu żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej wzięło w weekend udział w szkoleniu ze wspinaczki wysokościowej i technik linowych. Odbyło się ono na terenie byłej żwirowni w Trzebani. Wojsko prowadziło je we współpracy z grupą Survival Team Leszno. Członkowie leszczyńskiego stowarzyszenia pełnili rolę instruktorów.

Mieliśmy już różnego rodzaju szkolenia. Odbywały się one w terenie wodnym czy zurbanizowanym, a teraz nadszedł czas na szkolenie w terenie górskim, czyli alpinistyczne. Biorą w nim udział żołnierze 125 batalionu lekkiej piechoty z Leszna – mówił kpt. Marcin Misiak, oficer prasowy 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Szkolenia dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej odbywają się co miesiąc i są to zawsze dwa bardzo intensywne dni.

– Kilka miesięcy temu nawiązaliśmy współpracę z dowództwem 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy szukali odpowiedniego terenu i instruktorów do wspinaczki. Jako stowarzyszenie pisaliśmy już kilka projektów, dzięki którym zakupiliśmy specjalistyczny sprzęt do technik linowych. Ostatnio był to grant z PISOP-u na ten cel. Mogliśmy więc zaoferować swoje usługi żołnierzom – dodał Dariusz Mitręga, prezes stowarzyszenia Survival Team Leszno.

Dużo adrenaliny dostarczył terytorialsom zjazd tyrolką. Fot. Anna Machowska

Blok szkoleniowy obejmował cztery punkty. Znalazły się w nim: tyrolka , most komandosa, zjazd na ósemce i nauka węzła ratowniczego oraz wchodzenie pod stromą górę w pełnym uposażeniu i zejście z wykorzystaniem płaniety, czyli urządzenia zaciskowego, służącego do pokonywania pionowych odcinków jaskiń za pomocą liny.

Ćwiczyli również zejście z wykorzystaniem płaniety. Fot. Anna Machowska

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj sił zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Utworzono je 1 stycznia 2017 roku. Formacja opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach, którzy wstępując w jej szeregi nie muszą rezygnować ze swoich dotychczasowych aktywności. Ich szkolenia zostały skonstruowane w taki sposób, by umożliwić pogodzenie życia osobistego i zawodowego ze służbą wojskową.

Anna Machowska