Ćwierćwiecze orkiestry

Orkiestra występuje między innymi podczas miejskich obchodów świąt państwowych. Fot. Anna Maćkowiak

Orkiestra Dęta Miasta Leszna świętuje w tym roku 25-lecie istnienia. Jubileuszowy koncert zaplanowana 19 maja. Będzie jednym z punktów programu Dni Leszna. Wcześniej, bo już 10 marca orkiestra zagra z okazji Dnia Kobiet.

Orkiestra działa jako sekcja Miejskiego Ośrodka Kultury w Lesznie. Na swoim koncie ma mnóstwo koncertów. Trudno zliczyć je wszystkie. Pierwszy raz zaprezentowała swoje umiejętności podczas obchodów Święta Konstytucji 3 Maja w Lesznie w 1994 r. W jej szeregach są osoby, które występują w orkiestrowym zespole od początku. To trzej panowie: Ryszard Jaśkowiak, Czesław Marszałek i Jerzy Przygucki. W 2002 r. powstała grupa mażoretek, która często wspólnie z orkiestrą prezentuje się podczas występów.

Każda próba jest szczególna

Muzycy Orkiestry Dętej Miasta Leszna spotykają się na kilkugodzinnych próbach w każdy poniedziałek, a przed koncertami – częściej. Jeżeli trzeba, to ćwiczą intensywnie nawet kilka razy w tygodniu.

– Każda próba jest szczególna i każdy z nas stara się dać od siebie maksimum zaangażowania – podkreśla Zbigniew Śliwa, dyrygent orkiestry.

W ciągu ostatniego ćwierćwiecza muzycy oprócz wielu polskich zakątków odwiedzili z koncertami Wielką Brytanię, Węgry. Występowali w Niemczech czy we Francji. Niegdyś przy Orkiestrze Dętej Miasta Leszna funkcjonowała orkiestra dziecięca, której członkowie w naturalny sposób, po zdobyciu odpowiednich umiejętności, zasilali szeregi „dorosłej” orkiestry. Obecnie wygląda to nieco inaczej.

– Przy orkiestrze działa ognisko muzyczne, do którego zapraszamy dzieci – dodaje kapelmistrz. – Nie trzeba mieć własnych instrumentów ani umiejętności muzycznych. Można zaczynać od zera.

Młodzi ludzie, którzy połkną bakcyla i zdobędą wystarczająco duże umiejętności, mają później szansę występować w szeregach Orkiestry Dętej Miasta Leszna. A ta zaprasza nie tylko na koncerty specjalne. Występuje również podczas obchodów świąt państwowych, m.in. 3 maja czy 11 listopada. Nieco luźniej w koncertowym grafiku robi się po listopadowych występach. Stąd w kolejnych tygodniach orkiestra zaprasza na swoje próby dzieci z ogniska muzycznego. By mogły poobserwować i posłuchać orkiestrantów, a także wspólnie z nimi pograć. Dla dzieci to frajda, ale też cenne doświadczenie.

10 marca o godz. 17.00 Orkiestra Dęta Miasta Leszna zaprasza do Miejskiego Ośrodka Kultury na koncert z okazji Dnia Kobiet pt. „Najwięcej witaminy mają polskie dziewczyny”. 19 maja, a więc podczas Dni Leszna, na rynku odbędzie się koncert jubileuszowy.

– Wspólnie z dyrektorem Miejskiego Ośrodka Kultury uznaliśmy, że będzie to dobry moment. Podczas Dni Leszna na rynku prezentują się poszczególne sekcje MOK. Nasza prezentacja będzie miała charakter jubileuszowy. W sposób przekrojowy zaprezentujemy nasz dorobek. Uhonorujemy też osoby zasłużone dla orkiestry – zapowiada Zbigniew Śliwa.

Jeszcze przed wakacjami orkiestra zaprosi na specjalny koncert najmłodszych słuchaczy. Celem jest wspólne muzykowanie, ale też zachęcenie dzieci, by spróbowały swoich sił: najpierw ognisku muzycznym, a później być może również w orkiestrze.

Anna Maćkowiak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*