Czas na decyzję – elektroniczna rekrutacja do szkół średnich

Szkoły prezentowały swoje oferty podczas drzwi otwartych. Fot. Anna Maćkowiak

Trwa elektroniczna rekrutacja do leszczyńskich szkół średnich. Podobnie jak w poprzednich latach, młodzież może rejestrować się za pomocą specjalnej platformy. Przygotowano osobne zakładki: dla absolwentów gimnazjów oraz dla absolwentów ośmioletnich szkół podstawowych.

Zainteresowani szczegóły znajdą na specjalnej stronie internetowej poświęconej rekrutacji. Zachęcamy, na nią zajrzeć i poczytać o szczegółach naboru: https://nabor.pcss.pl/leszno/. W wykazie znajdują się wszystkie szkoły średnie prowadzone przez leszczyński samorząd. Przygotowano propozycje dla młodzieży chcącej kształcić się w liceum, technikum, jak również szkole branżowej. Oferty są różnorodne. Jest w czym wybierać.

– We wszystkich naszych placówkach przygotowaliśmy łącznie ponad 3 tysiące miejsc: ponad 1,5 tys. dla absolwentów gimnazjów i tyle samo dla młodzieży kończącej naukę w ośmioletniej szkole podstawowej – informuje Lucjan Rosiak, naczelnik wydziału edukacji Urzędu Miasta Leszna.

Na stronie poświęconej naborowi przy każdej ze szkół zamieszczono wykaz oferowanych kierunków wraz z liczbą miejsc. Do tego w systemie na bieżąco pojawiają się dane odnośnie tego, ilu jest kandydatów do danej klasy oraz dla jakieś grupy jest to kierunek tzw. pierwszego wyboru, a więc w pierwszej kolejności młodzi ludzie chcieliby się kształcić właśnie w jego zakresie. Podano tam również ważne terminy związane z rekrutacją do szkół średnich. Na wypełnienie i złożenie podań młodzież ma czas do końca maja. Po pierwszej turze rekrutacji przyjdzie czas na nabór uzupełniający.

– Możesz wybrać maksymalnie trzy szkoły ponadgimnazjalne /ponadpodstawowe i dowolną liczbę klas (oddziałów) w tych szkołach. Ustalając kolejność wybranych przez siebie oddziałów, określasz swoją hierarchię – na pierwszym miejscu wpisz tę klasę w szkole, w której najbardziej chciałbyś się uczyć. Jeśli zgromadzona przez ciebie liczba punktów będzie niewystarczająca, znajdziesz miejsce w drugiej lub trzeciej szkole, a może w innej klasie. Warto wybrać szkoły odpowiadające twoim możliwościom. System będzie przydzielał cię do klas kolejno – od klasy wybranej na liście preferencji jako pierwszej – czytamy w informatorze zamieszczonym na wspomnianej stronie internetowej.

Anna Maćkowiak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*