Czas na PRZEMIANĘ nie tylko weWNĘTRZną

Wkrótce na starówce będzie bardziej kolorowo, m.in. za sprawą parasolek. Fot. Anna Maćkowiak

Z roku na rok na leszczyńskiej starówce funkcjonuje coraz mniej punktów handlowych. Wiele witryn sklepowych świeci pustkami. Przechadzający się po rynku i okolicach mieszkańcy wspominają czasy, gdy starówka tętniła życiem. To właśnie tu przychodziło się na zakupy, a w tzw. złote, czyli przedświąteczne niedziele z handlowych ofert korzystały tłumy i to nie tylko leszczynian. Z czasem handel w dużej mierze przeniósł się do galerii handlowych. Ruszyła tam również spora grupa klientów. Wierni fani starówki podkreślają jednak, iż nic nie zastąpi spaceru po starym mieście. Czy zabytkowe centrum odzyska swój dawny blask? Co przyniesie rewitalizacja?

Niedawno leszczyński samorząd rozstrzygnął konkurs zorganizowany pod hasłem „PRZEMIANA weWNĘTRZna”. Jego celem jest wspieranie przedsiębiorczości na leszczyńskiej starówce. W ramach konkursu przedsiębiorcy składali propozycje strategii rozwoju działalności.

W obszarze rewitalizacji

Nagrodą w konkursie są warsztaty z zakresu wykańczania i dekoracji wnętrz punktów handlowych, połączone z warsztatami z technik sprzedaży za pomocą ekspozycji towaru. Komisja konkursowa nagrodziła dwa sklepy działające na obszarze Leszna objętym programem rewitalizacji: przedsiębiorstwo handlowe Anny Kaczmarek, oferujące galanterię skórzaną mieszczące się przy ul. Leszczyńskich 13 oraz zakład zegarmistrzowski Marcina Wozińskiego, który ma swoją siedzibę przy ul. Wolności 31. Jak informują organizatorzy, jako pierwszy metamorfozę przejdzie najprawdopodobniej sklep przy ul. Leszczyńskich, którego wnętrze ma zostać odmienione jeszcze wiosną. Jesienią natomiast przyjdzie czas na zakład przy ul. Wolności.

Witryna wiosenna

W zorganizowanie czeka już kolejny konkurs, tym razem na najpiękniejszą witrynę wiosenną. Jest o co walczyć, bowiem można wygrać kampanię reklamową w lokalnych mediach. Wystarczy do 8 kwietnia, a więc do najbliższego poniedziałku, zgłosić do udziału w konkursie swoją witrynę sklepową. O tym, które okno wystawowe jest najładniejsze, zdecydują internauci. Pierwszym etapem będą oględziny i wykonywanie zdjęć witryn sklepowych biorących udział w konkursie. Komisja konkursowa wyłoni te, które przejdą do kolejnego etapu, a więc momentu, w którym zostanie oddany głos internautom. Głosowanie internautów potrwa od 19 kwietnia od godz. 12 do 29 kwietnia 2019 do 12.

Po trwającej od jesieni przerwy na rynek wkrótce wrócą pewne atrakcje. Takimi są niewątpliwie ogródki wiedeńskie, które przy sprzyjającej pogodzie wypełniają się miłośnikami spotkań na świeżym powietrzu.

Będzie niespodzianka

Już niedługo stare miasto przyozdobią również instalacje, które stały się jednym ze znaków rozpoznawalnych miasta.

Już niedługo w Lesznie będzie można skorzystać z kolejnej edycji spotkań pod hasłem „rynki śniadaniowe”
19 V (niedziela) – Rynek
15 VI (sobota) – Plac Metziga
13 VII (sobota) – Nowy Rynek
27 VII (sobota) – Plac Metziga
10 viii (sobota) – Rynek
31 viii (sobota) – Plac Metziga

Anna Maćkowiak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*