Czy miasto kupi pływalnię Akwawit?

Pływalnia Akwawit została zamknięta w styczniu 2018 roku. Fot. Michał Wiśniewski
Pływalnia Akwawit została zamknięta w styczniu 2018 roku. Fot. Michał Wiśniewski

Niespodziewanie, dwa lata od zamknięcia pływalni Akwawit, prezydent Leszna potwierdził, że prowadzi rozmowy z właścicielami obiektu odnośnie planów zakupowych. W grudniu 2018 roku specjalna komisja miejska uznała, że przejęcie pływalni i jej remont są całkowicie nieopłacalne. Co się zmieniło?

Pływalnia Akwawit została zamknięta w styczniu 2018 roku. Jej właściciele, spadkobiercy Aleksandra Gudzowatego, uznali obiekt za nierentowny, a perspektywa generalnego remontu przypieczętowała klęskę pierwszego polskiego aquaparku. Miesiącami trwały rozmowy właścicieli z miastem dotyczące odkupu lub najmu obiektu. Prezydent Leszna wielokrotnie podkreślał, że to całkowicie nieopłacalne.

Powołano nawet specjalną komisję miejską do spraw Akwawitu. Uznała, że modernizacja pochłonie co najmniej sześć milionów i jest nieopłacalna, a stan obiektu – katastrofalny.

Opustoszały od 2 lat obiekt wciąż jest wystawiony na sprzedaż. Niespodziewanie władze Leszna przyznają, że wróciły do rozmów z właścicielami.

– Trwają rozmowy w temacie ewentualnych planów zakupowych pływali Akwawit, strony wspólnie ustaliły o niepodawaniu na tę chwilę stawek oraz żadnych szczegółowych informacji – zakomunikowała 19 lutego 2020 roku w imieniu prezydenta Paulina Janowicz z wydziału promocji Urzędu Miasta Leszna.

Informacje o rozmowach w sprawie Akwawitu mogą zaskakiwać także w obliczu innych deklaracji władz Leszna, które zapewniały, że w ciągu pięciu lat chcą wybudować w Lesznie nowoczesny basen z halą sportową. Wskazano nawet jego lokalizację, czyli tereny w sąsiedztwie ulicy Mickiewicza i Antonin.

Prowadzono w tej sprawie rozmowy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa, a finansowanie miało pochodzić z dotacji Ministerstwa Sportu i Turystyki. Na razie jednak jedynym komentarzem, jaki płynie z urzędu przy ul. Karasia, jest krótki komunikat służb prasowych. Budowa nowego basenu z halą, szacowana była na 30 mln zł. Pod warunkiem przekazania ziemi przez KOWR miastu bezpłatnie, co do tej pory nie nastąpiło.

Michał Wiśniewski