Darmową taksówką do lekarza czy urzędu

Pilotaż projektu dla seniorów ruszył 1 marca. To jeden z pomysłów Piotra Ruszkiewicza. Fot. Andrzej Rajewicz

Z projektu „Taksówka dla seniora” mogą bezpłatnie korzystać wyłącznie mieszkańcy Kościana, którzy mają ukończone 70 lat i więcej. Zgłoszenie przejazdów i odwołania odbywają się za pośrednictwem koordynatora usług, pod numerem telefonu 574 445 572.

W piątek rozpoczął się pilotażowy etap projektu „Taksówka dla seniora w Kościanie”. Będzie trwał do 31 maja tego roku.

Zgłoszenia przejazdu należy dokonać od godziny 8.00 do 12.00 i nie później niż na 3 dni robocze przed planowanym przejazdem. Odwołania przejazdu musi nastąpić nie później niż do godz. 12.00 dnia roboczego poprzedzającego przejazd. W przypadku zmiany dnia kursu, następuje anulacja i przyjęcie nowego zgłoszenia.

Przejazdy na terenie Kościana mogą odbywać się do następujący miejsc: urzędu, na cmentarz, na dworzec PKS lub PKP albo do placówki medycznej na umówioną wizytę, np. na badania czy na wizytę specjalistyczną. Nie będą natomiast przyjmowane zgłoszenia dotyczące sytuacji nagłych, np. pogorszenie stanu zdrowia.

Z przejazdów mogą bezpłatnie korzystać opiekunowie seniorów, wyłącznie towarzyszący uprawnionemu seniorowi. Taką informację należy przekazać przy zgłaszaniu terminu przejazdu. Opiekun musi mieć ukończone 16 lat.

Przewozy będą odbywały się pięć dni w tygodniu (od poniedziałku do piątku) w godz. 09.00 – 18.00. Powroty z kursu mogą następować maksymalnie do godziny 20.00.

W celu wezwania taksówki na powrót senior może umówić się na konkretną godzinę lub sam musi zadzwonić do taksówkarza. Taksówkarz przekaże każdemu seniorowi wizytówkę z numerem telefonu taxi, pod który musi dzwonić, aby ustalić powrót.

Każdy senior potwierdza wykonanie usługi na oświadczeniu przekazanym przez taksówkarza. Oświadczenie jest podpisywane przez seniora po każdym ukończonym kursie, tj. po dowiezieniu na miejsce jedno oświadczenie, po odwiezieniu do domu – drugie oświadczenie.

Taksówkarz może zaczekać z powrotem na seniora do 30 minut. Jedna osoba może skorzystać z bezpłatnej usługi maksymalnie 2 przejazdów miesięcznie w trakcie realizacji projektu.Osoba zgłaszająca musi podać imię, nazwisko, adres zamieszkania i adres przejazdu.

Pomysł na taksówki dla seniorów jest realizacją jednego z punktów programu wyborczego burmistrza Piotra Ruszkiewicza. Operatorem jest Stowarzyszenie Medycyna Polska z Tarnowa w Małopolsce.

– To stowarzyszenia ma doświadczenie w organizowaniu teg typu przedsięwzięć, m.in. od 2017 rok realizuje program taksówek dla seniorów w Poznaniu – informuje burmistrz Kościana.

Malwina Korzeniewska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*