Debata kandydatów do senatu odbyła się w naszej redakcji

Debatę z kandydatami do senatu prowadził redaktor naczelny Panoramy Leszczyńskiej Robert Lewandowski (z lewej)
Debatę z kandydatami do senatu prowadził redaktor naczelny Panoramy Leszczyńskiej Robert Lewandowski (z lewej). Fot. Michał Wiśniewski

Pierwsza w Lesznie debata kandydatów do Senatu RP odbyła się w nasze redakcji. Starli się: Adam Kośmider, Prawo i Sprawiedliwość, Mariusz Trawka, Narodowe Odrodzenie Polski, Wojciech Ziemniak, Koalicja Obywatelska.

Dlaczego startujecie w wyborach do senatu, a nie do sejmu?

Adam Kośmider: To jest konsekwencja wyborów przed 4 laty. Okręg nr 94 jest mi bliski, a nr 36 do sejmu jest dla mnie wirtualy. Znam ten rejon, w każdym z tych powiatów kiedyś pracowałem. Znam mieszkańców i sposoby na rozwiązanie ich problemów.

Mariusz Trawka: Startuję do senatu, by skruszyć ten beton Platfomy i PiS. Chcę też nagłośnić afery.

Wojciech Ziemniak: Doświadczenie zdobyte w sejmie może się przydać w senacie, izbie przejmującej ustawy uchwalane przez sejm. W tej kadencji w ciągu jednego dnia potrafiono przepuścić przez parlament cały tryb. Senat klepnął wszystko bez poprawek. Ważne jest to, by senat miał większość nie składającą się z rządzącej ekipy.

Macie różne doświadczenie polityczne. Jak chcecie wykorzystać ten potencjał w pracy parlamentarnej.

Adam Kośmider: Kto jak nie radny samorządowy jest bliżej problemów samorządów? Polska jest najważniejsza, ale dla mieszkańców naszego regionu problemy tego regionu są najważniejsze. Silna Polska potrzebuję silnego regionu leszczyńskiego. Moje doświadczenia są takie, że Leszno bardzo dobrze się rozwija. Dużo pieniędzy inwestujemy. Współpracujemy bardzo dobrze z prezydentem Leszna. Jesteśmy w tym momencie koalicją rządzącą w tym mieście i widać gołym okiem, jak Leszno pięknie się zmienia. Niejednokrotnie bywałem również w Warszawie w rozmaitych ministerstwach, żeby te środki dla Leszna „wyrwać”. Ukoronowaniem tego są pieniądze na przebudowę drogi krajowej numer dwanaście w granicach miasta.

Mariusz Trawka: – Jeden człowiek w takim miejscu jak senat nie przeprowadzi rewolucji ustawowej dla dobra Polaków, ale korzystając z parlamentarnego forum, może prawdę prezentować szerzej. Obiecuję wyborcy – żadnego babrania się w gierkach politycznych. Narodowe Odrodzenie Polski od 1981 roku mówi prosto w oczy całą prawdę, aż dotrze do naprawdę szerokich rzesz ludzi i wtedy przywrócimy Polskę Polakom.

Wojciech Ziemniak: Byłem cztery kadencje w sejmie, ale zacząć trzeba od tego, że w 1981 roku rozpocząłem pracę w Racocie i oprócz pracy zawodowej stałem się także działaczem społecznym na rzecz dzieci, młodzieży i osób starszych. Te doświadczenia później przekładałem jako radny miejski w Kościanie. Przez siedem lat byłem też radnym Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. To, razem z działalnością parlamentarną, wskazuje, że nie tylko byłem kimś, ale też działałem w terenie. Senat nie jest od załatwiania czegokolwiek. Ma przede wszystkim funkcję kontrolną, ale ma też inne cele, jak opiekę nad Polonią i myślę, że tam też jest moje miejsce. Byłem przez osiem lat przewodniczącym sejmowej komisji łączności Polaków z zagranicą. 20 milionów Polaków mieszka za granicą.

Jakimi dziedzinami chcecie zająć się w senacie. Czy skorzystacie z prawa składania ustaw? Jeśli tak, to jakich?

Adam Kośmider: Pierwszą ustawą, którą proponujemy, są zapisy dotyczące dopalaczy. Ma pozytywną opinię Biura Analiz. Dopalacze to problem społeczny dotyczący nie tylko Leszna. Druga sprawa to komisje. Chciałbym pracować w takich komisjach, w których mam okazję działać teraz jako radny miejski. Mowa o komisji budżetu i finansów, infrastruktury oraz komisji rozwoju i wsi, jako dodatkowej. Nie zgodzę się z przedmówcami. Senator ma możliwość odwołania do konkretnych ministerstw oraz oczekiwania od nich odpowiedzi, jak dana sprawa została załatwiona. Będę chciał z tego prawa korzystać.

Mariusz Trawka: Będę na pewno chciał zająć się sprawami kresowian, którzy zostali pozostawieni sami sobie. Nie ma tu żadnych obchodów rocznicowych związanych na przykład z rzezią wołyńską. Kwitnie obecnie neobanderyzm. Będą na pewno zgłaszane ustawy przeciwdziałające szerzeniu neobanderyzmu związanego z napływem tu fali Ukraińców.

Wojciech Ziemniak: Trzeba działać na tych polach, na których człowiek się zna i ma w nich doświadczenie. W moim przypadku to sport i oświata, ale także sprawy społeczne. Druga sprawa, o której już wspominałem, to troska o Polaków za granicą. Chodzi zarówno o obecną emigracją zarobkową, jak i o tę z okresu powojennego. Senat ma tu wiele do zrobienia.

Jaki pożytek z senatora będą mieli mieszkańcy naszego regionu?

Adam Kośmider: Mówmy o konkretach. W Rawiczu jest obecnie fajna inicjatywa burmistrza, jak dojechać z Rawicza rowerem do Leszna? Będę to wspierał, bo są na to potrzebne pieniądze państwowe. Trzeba przyspieszyć inwestycje na DK12, jak niebezpieczne skrzyżowania w Krzemieniewie i Kąkolewie. Kolejna rzecz to obwodnica Leszna, połączenie Kąkolewskiej z Rydzyńską . Kościan to linia kolejowa E59 i przeciągające się tam prace. Kolejna rzecz to przebudowa linii kolejowej Leszno-Gostyń. Mamy już Leszno-Głogów.

Mariusz Trawka: Będziemy wspierać budowę ścieżek rowerowych i tworzenie nowych miejsc pracy, by ludzie nie uciekali na Zachód tylko zostawali na miejscu. Parlamentarzysta ma wpływ na przedsiębiorców.

Wojciech Ziemniak: Trzeba pomóc samorządowcom, bo oni są gospodarzami na miejscu. Oni kreują politykę i trzeba im pomagać. W sprawie zadaszenia lodowiska w Lesznie działałem przecież z prezydentem Jóźwiakiem. Wsparcie jest ważne, bez względu na opcje polityczne.

Cała debata do obejrzenia na portalu leszno.naszemiasto.pl. oraz na kanale YouTube Panoramy Leszczyńskiej.

Michał Wiśniewski

Polemika W. Ziemniaka (z lewej) z A. Kośmidrem. Fot. Michał Wiśniewski
Polemika W. Ziemniaka (z lewej) z A. Kośmidrem.