Debata w redakcji. Zadaj pytanie

fot. mac

Panorama organizuje debatę kandydatów w wyborach do Senatu RP. Nasze zaproszenie przyjęli wszyscy ubiegający się o mandat senatorski z okręgu nr 94.

Dla przypomnienia: obejmuje on Leszno oraz powiaty: leszczyński, gostyński, kościański i rawicki. Gośćmi redakcji będą: Adam Kośmider (Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość, Mariusz Trawka (Komitet Wyborczy Narodowego Odrodzenia Polski) oraz Wojciech Ziemniak (Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska).

Interesujący się polityką kojarzą pana Wojciecha z Kościana, posła kilku kadencji, szefa znanego w całym kraju SKS Jantar Racot. Pan Adam jest leszczyńskim radnym, próbował swoich sił w wyborach na prezydenta Leszna, a obecnie jest w zarządzie HZZ Żołędnica. Najmniej znany w tym gronie pan Mariusz jest pełnomocnikiem NOP na Wielkopolskę, a na co dzień pracuje w Cukrowni Miejska Górka.

Debatę, którą będę miał przyjemność poprowadzić, podzieliliśmy na trzy rundy. Każdy kandydat będzie odpowiadał na te same pytania z dziedziny: polityki, ekonomii, stosunków społecznych itp. Kandydaci będą też mogli zadać sobie pytania nawzajem. O co konkretnie będę indagował naszych gości? Oprócz standardowych kwestii typu: dlaczego senat a nie sejm, jakimi dziedzinami chcą się zająć w parlamencie czy też jaki pożytek z senatora będą mieli mieszkańcy regionu, poruszymy też sprawy, którymi żyje cały kraj. Czy są za jawnością majątku polityków i ich rodzin, czy przerwanie obrad sejmu na czas kampanii to dobry pomysł, co sądzą o obecnej sytuacji w sądownictwie. Będą też tzw. trudne pytania – stosunek do cudzoziemców w Polsce czy do środowiska LGBT.

Po prostu chcemy poznać opinie i poglądy kandydatów na sprawy o których dyskutuje się nie tylko w parlamencie, ale też w każdym polskim domu. Dlatego umożliwiamy zadawanie pytań także naszym czytelnikom. Wystarczy podać propozycję pytania w komentarzu do tekstu zapowiadającego debatę na jednym z naszych portali, np. leszno.naszemiasto.pl lub w odpowiedzi na wpis dotyczący debaty na fanpage’ach: Naszego miasta lub Panoramy Leszczyńskiej na Facebooku. Można też zadzwonić do mnie do redakcji (tel. 65 529 55 50). Na pytania czekam do godz. 10.00 w środę, kiedy to odbędzie się debata. Relację wideo z debaty zaprezentujemy na portalu, a wersję drukowaną w kolejnym wydaniu Panoramy Leszczyńskiej.

Na koniec chciałbym pochwalić radnego Koalicji Obywatelskiej Tomasza Mikołajczaka, który wywołał problem wieszanych na głównych ulicach miasta czy przy skrzyżowaniach plakatów i banerów, w wielu przypadkach niezgodnie z zarządzeniem prezydenta Leszna. W efekcie jego interwencji kilka plakatów, zagrażających bezpieczeństwu pieszych i zmotoryzowanych, zostało zdjętych. Natomiast postulat radnego KO, by zastąpić plastikowe banery bardziej ekologicznym materiałem, warto zrealizować przy okazji kolejnych wyborów. Bo teraz jest już raczej za późno.

Robert Lewandowski
redaktor naczelny