„Delfinek” pod lupą kontrolerów z NIK

Inwestycja była droższa niż prognozowano i oddano ją niemal rok później niż zakładano. Fot.OKF w Górze

Najwyższa Izba Kontroli wzięła pod lupę baseny, które powstały w ramach pierwszej edycji programu „Dolnośląski Delfinek”. Skontrolowano budowę pięciu krytych pływalni, w tym tej w Górze. Jakie wnioski wysunięto?

Ogólna ocena programu jest pozytywna, bo uczniowie pobliskich szkół mają wreszcie, gdzie uczyć się pływać, a pozostali mieszkańcy zyskali miejsce rekreacji. Niestety, uwag też nie brakuje. Przede wszystkim na powstanie pływalni trzeba było czekać prawie rok dłużej niż zakładano, a koszty ich budowy i utrzymania okazały się większe niż prognozowano.

Obiekty budowane w ramach programu „Dolnośląski Delfinek” to według założenia małe przyszkolne pływalnie. Mają nieckę pływacką o wymiarach 16,67 x 8,5 m i głębokości od 0,9m do 1,35m, co kojarzone jest z głębokością basenów rekreacyjnych. Samorząd województwa dolnośląskiego zakładał, że będą tanie w budowie i utrzymaniu.

Droższe niż prognozowano

Każdy „Delfinek” miał kosztować 5 mln zł, ale prognozy te nigdzie się nie sprawdziły.

– W rzeczywistości budowa każdego z basenów pochłonęła od 30% do 270% więcej niż zakładano (od 6,5 do 13,5 mln zł) – czytamy w raporcie NIK.

Wynikało to jednak z faktu, że żadna z pięciu skontrolowanych gmin nie zdecydowała się na budowę pływalni w wersji podstawowej, czyli jedynie z niecką basenową. Wszędzie dodatkowo uatrakcyjniono baseny, co miało wpływ na wzrost kosztów inwestycji.

W Górze na przykład przy „Delfinku”powstała dwutorowa kręgielnia wraz z zapleczem sanitarno-szatniowym.

– W ocenie NIK gminy były niejako zmuszone do rozszerzenia swojej oferty rekreacyjnej. Program zakładał bowiem, że pływalnie będą wykorzystywane nie tylko do nauki pływania dla dzieci i młodzieży, ale także będą obiektem rekreacyjnym dla mieszkańców gmin – napisano w raporcie.

Kłopoty z wykonawcami

Niemal wszystkie kontrolowane gminy, w tym Góra, miały problem z wykonawcami. To opóźniło i podrożyło inwestycję. W założeniach programowych, jako datę zakończenia budowy pływalni wskazano 30 listopada 2017 roku. W Górze obiekt zaczęto użytkować 3 września 2018 roku.

Rekomenduje je innym

NIK w swoim raporcie podkreśla jednak, że wszystkie nowo wybudowane pływalnie cieszą się dużym zainteresowaniem. Dowodem tego jest znaczny wzrost liczby uczniów objętych nauką pływania, a także wykorzystywanie tych obiektów na różnego typu zajęcia indywidualne i grupowe przez lokalną społeczność. Z tego względu kontrolerzy rekomendowali Ministerstwu Sportu i Turystyki rozszerzenie programu także na inne województwa.

Anna Machowska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*