Dominicka w Boszkowie doczeka się remontu

Ulica Dominicka w Boszkowie na remont czeka od blisko pół wieku. Fot. MICHAŁ WIŚNIEWSKi

Jedna z głównych ulic letniska w Boszkowie ma zmienić swoje oblicze. Odwiedzający kurort czekają na to od kilkudziesięciu lat. Na Dominickiej mają pojawić się chodniki i ścieżka dla rowerów. Wartość zadania szacowana jest na dwa miliony złotych.

Dominicka była kiedyś sercem Boszkowa, a już z całą pewnością jego części zwanej Pudełkowem. To tam intensywnie od lat 60. i 70. rozwijała się zabudowa letniskowa. Powstały kolejne ośrodki, stołówki i pawilony. Z czasem wyrosły tam punkty handlowe, ale od zawsze Pudełkowo miało dwa główne problemy: chodnik i parkingi, a w zasadzie ich brak.

Wiele lat bez chodników

Kiedy po 2000 roku samorząd Włoszakowic zainwestował w budowę chodnika od skrzyżowania do ośrodka nadleśnictwa, wydawało się,że porządkowanie Dominickiej ruszy pełną parą. Od tego czasu wykonano wprawdzie prace kanalizacyjne i ustawiono słupki po jednej stronie drogi, ale infrastruktura dla pieszych i aut nie zmieniła się ani trochę.

Teraz pojawia się szansa na zmianę oblicza ulicy Dominickiej. Gmina Włoszakowice szykuje się właśnie do inwestycji wartej w założeniu nawet dwa miliony złotych.

– Planowany jest tam ciąg pieszo-rowerowy przebiegający od ulicy Dominickiej prawą stroną do miejscowości Dominice, w której zakończy się przejściem na stronę lewą. Cały odcinek to trasa o długości 3 kilometrów – wyjaśnia Karolina Chlebowska, sekretarz gminy Włoszakowice.

Ścieżka, chodnik i parkingi

Na terenie zabudowanym ścieżka wykonana zostanie z bezfazowej kostki brukowej, natomiast poza zabudowaniami ciąg będzie miał nawierzchnię asfaltową. Ma to umożliwi lepszy komfort poruszania się rowerzystom i rolkarzom. Teren na inwestycję częściowo jest już oczyszczony z drzew poprzez dokonaną wycinkę przez włoszakowickie nadleśnictwo.

Gmina posiada już dokumentację techniczną wraz z pozwoleniem na przebudowę ul. Dominickiej na odcinku blisko dwóch kilometrów od wyjścia z promenady. Poza nowym asfaltem i ścieżką dla pieszych i rowerów wykonana zostanie także kanalizacja deszczowa, parkingi oraz nowe oświetlenie energooszczędne.

– Gmina otrzymała od starosty decyzję zezwalającą na realizację inwestycji. Po jej uprawomocnieniu rzeczoznawca sporządzi operat szacunkowy gruntów, a po nim gmina dokona wykupu gruntów – dodaje Karolina Chlebowska.

Inwestycja za 2 mln zł przekracza możliwości samorządu we Włoszakowicach. Gmina liczy na pozyskanie zewnętrznych źródeł dofinansowania, o które już zabiega.

Michał Wiśniewski

1 KOMENTARZ

  1. Lokalne władze dbają o gminę. Widać to na każdym kroku. Jednak duży wpływ do budżetu gminy stanowią podatki od przedsiębiorców którzy latami płacili podatki. W zamian nic nie dostawaliśmy…Lokalny samorząd, zawsze traktował po macoszemu potrzeby ,,letniaków” a szkoda, bo tą drogę można było wcześniej wyremontować. Nie dziwi troska o lokalnych mieszkańców, ale nie można zapominać o potrzebach przedsiębiorców i turystów którzy napędzają dla gminy środki budżetowe. Ostatnio cos drgnęło, bo w Dominicach zmodernizowano dla wczasowiczów plażę.
    Mam nadzieję, że nowy włodarz gminy będzie miał to w przyszłości na uwadze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*