Dostali ponad pół miliona

Przekazane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup wyposażenia bloku operacyjnego. Fot. ARCH.

Ponad pół miliona złotych przekazały samorządy Leszna, powiatu i ościennych gmin na rzecz szpitala w Lesznie. To odpowiedź na apel dyrektora lecznicy proszącego o wsparcie wyposażenia modernizowanego bloku operacyjnego. Pieniędzy nie przekazał żaden z samorządów ościennych województw, których mieszkańcy też licznie korzystają z leczenia w Lesznie.

Tomasz Karmiński, dyrektor szpitala w Lesznie do samorządowców zaapelował w kwietniu prosząc o wsparcie na rzecz szpitala, który modernizuje właśnie blok operacyjny. Chodziło o kwotę 750 tysięcy.

– Taka kwota jest nam potrzebna do wyposażenie bloku operacyjnego w nowy sprzęt. Właśnie trwa kompleksowa modernizacja tego bloku. Są już gotowe dwie sale z sześciu, które mamy. Zatem można powiedzieć, że jedna trzecia prac jest za nami. Czekamy jeszcze na badania czystości mikrobiologicznej. To program rozłożony na trzy lata i w całości finansowany z budżetu Urzędu Marszałkowskiego – tłumaczył wówczas dyrektor Karmiński.

Na prośbę odpowiedziały wszystkie samorządy z terenu powiatu leszczyńskiego. Największą kwotę przekazał samorząd Leszna – 450 tys., Rydzyna przekazała 20 tys., Włoszakowice 5 tys., Krzemieniewo 5 tys., Wijewo 5 tys., Święciechowa 5 tys., Lipno 5 tys., Osieczna 5 tys. Samorząd Powiatu Leszczyńskiego sfinansował i przekazał szpitalowi wiertarkę neurochirurgiczną o wartości 99 tys.

– Przekazane przez samorządy dotacje zostaną przeznaczone na zakup aparatury, sprzętu medycznego i wyposażenia dla będącego w trakcie modernizacji bloku operacyjnego – mówi Tomasz Karmiński, dyrektor szpitala. – Wobec trudnej sytuacji finansowej Szpitala zakupy ze środków własnych na taką skalę byłyby obecnie niemożliwe.

Z WSZ regularnie korzystają też pacjenci z ościennych województw: dolnośląskiego i lubuskiego. Tamtejsze samorządy jednak nie odpowiedziały na apel dyrekcji WSZ, choć pacjentów z okolic Góry i Wschowy w Lesznie nie brakuje.