Drony pomagają miastu w walce ze smogiem

Monitorowanie powietrza odbywało się z udziałem patroli Straży Miejskiej w Kościanie. Fot. UM Kościan
Monitorowanie powietrza odbywało się z udziałem patroli Straży Miejskiej w Kościanie. Fot. UM Kościan

W czwartek, 23 stycznia miało miejsce pierwsze w tym roku monitorowanie zanieczyszczenia powietrza w Kościanie. Wykonano je za pomocą drona wyposażonego w sensor pozwalający badać próbki gazów spalinowych z komina.

Monitorowanie było prowadzone w asyście patroli Straży Miejskiej Kościana. W wyniku przeprowadzonych pomiarów zespół obsługi BSP wskazał patrolowi straży miejskiej posesję, gdzie wystąpiło prawdopodobieństwo spalania niewłaściwego paliwa.

– Straż miejska podjęła niezwłocznie czynności kontrolne, w wyniku których potwierdzono spalanie niewłaściwego paliwa i nałożono grzywnę w postaci mandatu karnego w maksymalnej wysokości 500 złotych – informują urzędnicy.

W ciągu 14 dni zostanie przesłany szczegółowy raport z przeprowadzonego monitorowania przy pomocy BSP.

– Były to kolejne działania podejmowane przez samorząd Kościana mające na celu walkę ze smogiem w mieście – podkreślił burmistrz Kościana Piotr Ruszkiewicz.

Przypomnijmy, że w ramach walki ze smogiem straż miejska sprawdza także przydomowe kotłownie i paleniska. W mieście działają także czujniki jakości powietrza. Ostatnio także pojawiły się w mieście banery ostrzegające przed smogiem.

Andrzej Rajewicz