Duda wybudował nową chlewnię. Nowoczesną i bezpieczną

Chlewnia w Śląskowie należy do najnowocześniejszych w Europie. Ogromny nacisk postawiono na bezpieczeństwo. Fot. Duda Holding

W Śląskowie koło Jutrosina nastąpiło otwarcie nowoczesnej fermy trzody chlewnej ze stanowiskami na 740 loch. Właścicielem obiektu jest Gospodarstwo Rolne Maciej Duda.

– Ferma stanowi urzeczywistnienie najnowocześniejszych założeń i trendów w hodowli oraz utrzymaniu trzody chlewnej. Zaawansowana technologicznie i starannie wkomponowana w lokalny krajobraz ferma w Śląskowie z pewnością przyczyni się do radykalnej zmiany postrzegania tego typu inwestycji w regionie – zapewnia właściciel.

Nowa chlewnia składa się z trzech budynków, które obejmują sektor loch prośnych i krycia, porodówkę oraz odchowalnię. Ferma ma produkować w cyklu otwartym i dostarczać prosięta oraz warchlaki o masie ciała do ok. 30 kg. Ferma została wybudowana we współpracy z polskimi firmami specjalizującymi się w realizacji podobnych projektów. Najważniejsze z nich to Kanus, Pro Invest, Recticel, Precon Polska, Unidoz oraz Wiązary Burkietowicz i Walbet. Inwestycja w części została sfinansowana przez bank Credit Agricole Polska.

W zakresie wyposażenia technicznego Maciej Duda i jego współpracownicy skorzystali z oferty firmy, która zaopatrzyła fermę w najnowsze rozwiązania produkcyjne, w tym sterowany komputerowo system żywienia loch w sektorze porodowym i loch prośnych. Na fermie wdrożony zostanie program żywienia na sucho. Aby zapewnić utrzymanie zwierząt w nienagannym zdrowiu, ogromny nacisk położono na bioasekurację. Cały kompleks został szczelnie ogrodzony, a wejście do fermy odbywać będzie się poprzez śluzy sanitarne.

Maciej Duda, właściciel fermy Śląskowo, od wielu lat uczestniczy we współtworzeniu polskiej branży mięsnej. Pełnił funkcję prezesa zarządu Polskiego Koncernu Mięsnego Duda SA (obecnie Gobarto SA). Jest założycielem firmy Pig Farmer. Stoi na czele rodzinnego koncernu Duda Holding.

Jakub Latusek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*