Dwa defibrylatory w centrum

Defibrylator jest dostępny na deptaku (ul. Wojska Polskiego) - to jedno z najliczniej uczęszczanych przez mieszkańców miejsc. Fot. OSP Rawicz
Defibrylator jest dostępny na deptaku (ul. Wojska Polskiego) - to jedno z najliczniej uczęszczanych przez mieszkańców miejsc. Fot. OSP Rawicz

Zakończył się montaż defibrylatorów, które strażacy z rawickiej OSP wygrali w konkursie. Dwa z nich znalazły się w ścisłym centrum miasta, trzeci został zamontowany w podrawickiej wsi.

Realizacja projektu była możliwa dzięki udziałowi druhów z Rawicza w konkursie ogólnopolskim, organizowanym przez PZU „Pomoc to moc“. Projekt rawickich strażaków pod nazwą „Żyje się tylko raz“ zebrał w głosowaniu ponad 2.326 serduszek i zagwarantował sobie realizację, w którą wpisane było m.in. zakupienie trzech defibrylatorów oraz szkolenia z zakresu pierwszej pomocy (całość wyceniono na 45 tysięcy złotych).

W ostatnim tygodniu nastąpił montaż dwóch z nich – w ścisłym centrum miasta i dużych skupiskach mieszkańców. Jeden z defibrylatorów – w specjalnej kapsule – zamontowano na fasadzie kamienicy na deptaku (ul. Wojska Polskiego), drugi przy klubie „Neptun“ na osiedlu Westerplatte. Wcześniej, na początku listopada, pierwszy konkursowy defibrylator zamontowano na remizie OSP w Szymanowie (kilka kilometrów od Rawicza).

– Defibrylator może uratować życie. Nie powinniśmy się go bać. Jego obsługa jest niezwykle prosta, a dostępność w miejscach publicznych jest ważna – mówi radna powiatu Grażyna Kośmider, która wnioskowała o montaż defibrylatorów w dużych skupiskach mieszkańców Rawicza.

Defibrylatory AED skutecznie prowadzą przygodnego ratownika, niezwiązanego z medycyną, przez wszystkie etapy akcji ratowniczej. To prosta czynność, która może uratować ludzkie życie. Dlatego druhowie nie ustają w szkoleniu mieszkańców.

Jakub Latusek