Dwóch kandydatów na burmistrza

Stanisław Glapiak (z lewej) i Jacek Samolak fot. arch

W wyborczym starciu o fotel burmistrza Osiecznej zmierzy się dwóch mieszkańców gminy. Będzie to Stanisław Glapiak, który od 12 lat sprawuje urząd oraz debiutujący w roli kandydata na szefa samorządu Jacek Samolak. Obaj startują z komitetów wyborczych sygnowanych własnym nazwiskiem.

Urzędujący burmistrz startuje z hasłem „Po pierwsze gmina”, które towarzyszy mu od wyborów w 2006 roku. Wśród planów na następną kadencję ma m.in. wprowadzenie programu Senior+, zakładającego wypłatę jednorazowego świadczenia w wysokości 1 tys. zł dla mieszkańców gminy, którzy ukończyli 75 lat oraz budowę Centrum Usług Społecznych, a także programu Uczeń+, który ma wzbogacić ofertę kierowaną do dzieci przedszkolnych i uczniów szkół podstawowych (dodatkowy język obcy, półkolonie, zajęcia pozalekcyjne).

Stanisław Glapiak ma 62 lata i jest absolwentem Politechniki Poznańskiej. Pracował jako nauczyciel, a potem też dyrektor w Szkoły Podstawowej w Kąkolewie. W pracę samorządową angażuje się nieprzerwanie od 1988 roku. Najpierw był radnym gminnym i przewodniczącym tejże rady, a później trafił do rady powiatu i był członkiem zarządu.

Jackowi Samolakowi towarzyszy hasło „Pora na zmianę” i tą właśnie potrzebą tłumaczy swój start w wyborach. Uważa, że poprawić należy przede wszystkim przepływ informacji między mieszkańcami a władzami gminy. W ważnych sprawach chce przeprowadzania referendów gminnych i konsultacji społecznych. Uważa, że mieszkańcy powinni mieć też możliwość wyrażenia swoich poglądów na stronie internetowej samorządu. W swoim programie wyborczym duży nacisk kładzie m.in. na zwiększenie aktywności obywatelskiej, czemu służyć ma powołanie Młodzieżowej Rady Gminy i Gminnej Rady Seniorów oraz utworzenie budżetu obywatelskiego i funduszu sołeckiego, jeśli taka będzie wola mieszkańców.

Jacek Samolak ma 44 lata i jest absolwentem Akademii Rolniczej w Poznaniu. Najpierw pracował w dużej firmie zajmującej się żywieniem zwierząt, a od 2005 roku prowadzi własną działalność gospodarczą. Od najmłodszych lat związany jest z osieckim klubem Iskra, najpierw jako zawodnik trenujący koszykówkę, a następnie jako działacz – wiceprezes i sekretarz zarządu klubu.

Cały artykuł jest również dostępny w 38 numerze Panoramy Leszczyńskiej z 2018 roku. Zapraszamy do zakupu e-wydania:

AUTOR ARTYKUŁU: mach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*