Działają aktywnie, lokalnie i razem. Mają wiele pomysłów

Podczas warsztatów pod hasłem „Ogród w szkle” w Murowanej Goślinie Fot. arch. stowarzyszenia KLAR

Od ubiegłego roku działa stowarzyszenie KLAR Kawcze Lokalnie Aktywnie Razem. Jedna jego z inicjatorek Wiesława Świerzewska przyznaje, że grupa mieszkanek miejscowości położonej w gminie Bojanowo postanowiła za pośrednictwem stowarzyszenia integrować mieszkańców i proponować im różne formy spędzania wolnego czasu.

Do 1979 r. w Kawczu działało koło gospodyń wiejskich. Później go nie reaktywowano – mówi Wiesława Świerzewska. – Już wcześniej podejmowałyśmy różne inicjatywy, ale uznałyśmy, że warto byłoby to zrobić pod szyldem stowarzyszenia.

Pomysł na nazwę zrodził się w głowie jednej z mieszkanek. Chodziło bowiem o to, by działać i pokazywać mieszkańcom, że wiele rzeczy można robić wspólnie, a nie tylko „na wiosce” czy „na blokach”, jak to zwykło się niekiedy mówić w Kawczu.

Jednym z pierwszych wydarzeń, zorganizowanych już pod szyldem KLAR, były zajęcia dla dzieci podczas ferii zimowych. Udało się przygotować ciekawy program. Nie brakowało uczestników. Z czasem przygotowano również coś dla starszych mieszkańców wsi. Stowarzyszenie zaprosiło ich do udziału w warsztatach. Jedne odbyły się w Kawczu, a drugie w Murowanej Goślinie. Pieniądze na ten cel stowarzyszenie KLAR pozyskało z Urzędu Miejskiego w Bojanowie oraz Starostwa Powiatowego w Rawiczu.

Przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego chcemy zorganizować warsztaty dla dzieci, podczas których przygotują przyborniki – zapowiada przedstawicielka stowarzyszenia Kawcze Lokalnie Aktywnie Razem.

Do KLAR należy obecnie dziesięć osób, jednak – jak zaznacza Wiesława Świerzewska – grono mieszkańców wspiera proponowane inicjatywy i pomaga w organizacji wydarzeń.

Panie ze stowarzyszenia prezentują też swój dorobek podczas lokalnych imprez. Wkrótce będzie można je zobaczyć m.in. na kolejnej edycji imprezy pod hasłem „Wielkopolska wieś zaprasza” w Gołaszynie, gm. Bojanowo.

KLAR otwarte jest również na nowych członków. Jeśli ktoś chciałby wstąpić w szeregi stowarzyszenia, dane kontaktowe może znaleźć chociażby na Facebooku. ama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*