14 marca uznawany jest za dzień najsłynniejszej liczby świata, czyli Pi i obchodzony jest na całym świecie. Liczba ta to stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy. W przybliżeniu wynosi właśnie 3,14, co powoduje skojarzenie właśnie z tą datą. Z tej okazji organizowane są różnego rodzaju konkursy, imprezy czy wykłady związane z tą tematyką. W naszym regionie w obchody tego święta włączyła się Szkoła Podstawowa nr 13 z Oddziałami Integracyjnymi im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Lesznie.

Uczniowie z klas IV-VI na lekcji matematyki poszerzali wiedzę na temat liczby Pi oraz jej zastosowania. Dowiedzieli się m.in. o tym, że określa się ją jako ludolfinę oraz że ma nieskończenie wiele miejsc po przecinku. Uczniowie klasy czwartej przenosili wyobrażenia o tej liczbie na prace plastyczne. Klasy piąte tworzyły rysunki z kół, wycinków kołowych, odcinków kołowych i pierścieni. Z kolei uczniowie klas szóstych poznali wzór na obwód koła i stosowali go w zadaniach  – wyjaśnia matematyczka z SP nr 13 Agata Dubiał, organizatorka tego wydarzenia.

Liczba Pi powszechnie zapisywana jest za pomocą greckiej litery π już od XIX wieku. Warto dodać także, że w tym dniu w roku 1879 urodził się najsłynniejszy uczony świata Albert Einstein.

Dzieci pilnie przygotowywały się do tego święta już od dwóch tygodni. Tworzyły liczbę π oraz elementy dekoracji z różnego tworzywa, tj. tektury, styropianu, masy solnej czy nakrętek. W domach piekli też ciasta czy babeczki udekorowane symbolem liczby Pi. Inicjatywa ta miała na celu rozwijanie zainteresowań matematyką oraz popularyzowanie wiedzy matematycznej, jak również zabaw z nią związanych  – dodaje Agata Dubiał.

Uczniowie trzynastki upamiętnili to święto zdjęciem wykonanym przez drona. Ustawili się oni w kształt liczby π. Wykonano także fotografię rozwinięcia dziesiętnego tej liczby.

Natalia Kurpisz/ FOT NAT

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*