Zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjaliści otrzymają wraz ze świadectwem. Na zdjęciu: podczas targów edukacyjnych w gimnazjum nr 1 w Lesznie Fot. ama

W cieniu reformy edukacji do gimnazjów dotarły wyniki zdawanych przez młodzież w kwietniu egzaminów. To już jedna z ostatnich ich edycji. Era egzaminacyjnych zmagań na tym poziomie edukacyjnym zakończy się za dwa lata. Wtedy bowiem ostatni uczniowie opuszczą gimnazjalne mury. Tradycyjnie prezentujemy wyniki egzaminu gimnazjalnego w regionie leszczyńskim.

– Na szczegółowe analizy przyjdzie czas. Na chwilę obecną mogę powiedzieć, że jesteśmy zadowoleni z wyników, niektórzy uczniowie uzyskali z poszczególnych części 100 lub prawie 100% punktów – podkreśla Alina Żalik, dyrektorka zespołu szkół w Kąkolewie, gdzie do egzaminu przystąpiły 43 osoby.

Z wyników swoich uczniów zadowolony jest również Piotr Ciąder, dyrektor Gimnazjum nr 8 w Lesznie.
W „ósemce” z egzaminem zmierzyło się 79 gimnazjalistów.

– Nasza średnia z części polonistycznej to 70%, a z części matematycznej – 55% – wymienia Małgorzata Nowak, wicedyrektorka placówki.
Patrząc na wyniki nieco ogólniej, można dojść do wniosków podobnych, jak w poprzednich latach. Młodzież lepiej radzi sobie z zadaniami humanistycznymi, gorzej jest z poleceniami z zakresu nauk ścisłych, w tym z matematyką. Matma sieje postrach również na maturze i z reguły to właśnie tego przedmiotu nie zdaje największa grupa abiturientów. Czy podobnie będzie w tym roku – okaże się pod koniec czerwca.

W naszej tabeli prezentujemy średnie wyniki procentowe z poszczególnych części egzaminu gimnazjalnego w powiatach i gminach regionu leszczyńskiego. Warto zestawić je chociażby ze średnimi okręgu, który obejmuje swoim zasięgiem Okręgowa Komisji Egzaminacyjna w Poznaniu (województwa: wielkopolskie, lubuskie i zachodniopomorskie). Wynoszą one odpowiednio dla historii i wiedzy o społeczeństwie – 57,27; języka polskiego – 66,57; przedmiotów przyrodniczych – 50,92; matematyki – 44,85; języka angielskiego (poziom podstawowy) – 65,57 i poziom rozszerzony – 48,61; języka niemieckiego – 53,85 (pp) i 36,68 (pr). Anna Maćkowiak

Cały artykuł w 25. numerze Panoramy Leszczyńskiej.

Zapraszamy do zakupu e-wydania:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*