Egzaminy językowe zdasz na miejscu

Fot. arch

Od kilku lat mieszkańcy Leszna i okolic nie muszą jeździć na egzaminy pozwalające uzyskać certyfikaty B2 First (dawniej FCE) i C1 Advanced (dawniej CAE) chociażby do Poznania. Można je zdawać m.in. w II Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Lesznie, które jest ośrodkiem egzaminacyjnym British Council.

Jak podaje British Council, egzamin B2 First (FCE) pokazuje, że posiadacz certyfikatu zna angielski na tyle dobrze, by pracować lub uczyć się w środowisku anglojęzycznym. Certyfikat uznawany jest przez ponad 150 uczelni w Polsce i dwa tysiące zagranicznych. Honoruje go wielu pracodawców. Jego posiadacze, legitymując się jednocześnie odpowiednim przygotowaniem pedagogicznym, mogą uczyć języka angielskiego w przedszkolach oraz klasach 1-3 szkoły podstawowej w Polsce.
Na egzamin B2 First składają się cztery części. Przystępujący do niego musi zaliczyć: reading (czytanie ze zrozumieniem), use of english (test gramatyczno-leksykalny), writing (pisanie) oraz listening (słuchanie).

B2 First potwierdza znajomość języka na poziomie maturalnym. W naszej szkole przystępują do niego uczniowie ostatnich gimnazjalnych klas dwujęzycznych, a także młodzież z pierwszych czy drugich klas liceum – mówi Jolanta Perczak, anglistka i koordynatorka programu międzynarodowej matury w II LO w Lesznie.

Certificate C1 Advanced (CAE) poświadcza już znajomość języka na zdecydowanie bardziej zaawansowanym poziomie. Jego posiadacze w połączeniu z odpowiednim przygotowaniem pedagogicznym mogą już nawet uczyć języka w polskich szkołach średnich. Egzamin składa się z podobnych czterech części co ten pozwalający uzyskać poziom B2 First, ale trudność zadań jest znacznie większa.

Uczniowie leszczyńskiego Kopernika mogą bezpłatnie przystąpić do próbnych egzaminów B2 First i C1 Advanced. Właściwy egzamin odbędzie się w tym roku w Lesznie 11 maja. Termin zgłoszeń, których należy dokonywać w sekretariacie II LO, upływa 22 marca.

Koszt przystąpienia do egzaminu to 575 zł dla B2 First i 605 zł dla C1 Advanced. Mogą do nich przystąpić zarówno uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Lesznie, jak i osoby niezwiązane z placówką. Zgłaszający nie muszą przedkładać żadnych zaświadczeń o ukończeniu kursów.

Warto jednak, nawet jeśli wydaje się nam, że znamy język, poćwiczyć formuły egzaminacyjne. Testy dostępne są na stronie internetowej British Council. Poza tym szkoły językowe organizują specjalne kursy przygotowujące do egzaminów – kończy Jolanta Perczak.

Cały artykuł jest również dostępny w 6 numerze Panoramy Leszczyńskiej z 2019 roku. Zapraszamy do zakupu e-wydania:

AUTOR ARTYKUŁU: ama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*