Ekopatrol skutecznie zadba o czystości powietrza

Radny miejski chce, by strażników doposażyć w sprzęt do skutecznej walki w obronie środowiska w Lesznie. Fot. Michał Wiśniewski
Radny miejski chce, by strażników doposażyć w sprzęt do skutecznej walki w obronie środowiska w Lesznie. Fot. Michał Wiśniewski

Wydelegowanie grupy strażników miejskich do tak zwanych ekopatroli to pomysł opozycyjnego radnego Leszna Tomasza Mikołajczaka. Jego zdaniem mundurowi mogliby skuteczniej walczyć z paleniem śmieci, nielegalnymi wycinkami i wysypiskami śmieci. Pomysł wymaga jednak wydatków i dodatkowego sprzętu dla strażników miejskich z Leszna.

Radny Leszna Tomasz Mikołajczak z Koalicji Obywatelskiej swoją propozycję przedstawił na ostatniej sesji miejskiego samorządu. Jego zdaniem straż miejska może być w Lesznie znacznie skuteczniejsza w swoich działaniach dotyczących szeroko pojętej ochrony środowiska.

– Proponuję wydzielenie w strukturach straży tak zwanego ekopatrolu. W nadchodzącym sezonie grzewczym mógłby skupić się on głównie na kontrolach kotłów, a poza sezonem zająć się kontrolami wycinek drzew czy dzikich wysypisk – mówi Tomasz Mikołajczak.

Te wszystkie obowiązki już dziś realizują strażnicy. Ich skuteczność jednak, zdaniem radnego, zależy od właściwego delegowania zadań.

– Taki ekopatrol miałby zajmować się tylko obowiązkami związanymi z ochroną środowiska i byłby wyłączony z innych zadań strażników miejskich takich, jak patrolowanie ulic czy interwencje dotyczące parkowania – dodaje radny.

Aby stworzyć skuteczny ekopatrol , miasto musiałoby jednak dodatkowo zainwestować w szereg narzędzi, których dziś strażnicy z Leszna jeszcze nie mają. Narzędzi, niestety, kosztownych w zakupie.

– Chodzi na przykład o mobilne laboratorium czy specjalnego drona do analizy kominowych spalin – uważa radny Mikołajczak.

Zdaniem autora pomysłu już sama świadomość istnienia takiego mobilnego ekopatrolu i posiadanych przez niego narzędzi byłaby skutecznym straszakiem dla osób łamiących prawo związane z ochroną środowiska.

Michał Wiśniewski