Elżbieta Maćkowska z nagrodą ministra

Elżbietę Maćkowską i jej wyjątkowe zaangażowanie w nauczanie innych doceniano już wielokrotnie. Teraz zrobił to także minister. Fot. Anna Machowska
Elżbietę Maćkowską i jej wyjątkowe zaangażowanie w nauczanie innych doceniano już wielokrotnie. Teraz zrobił to także minister. Fot. Anna Machowska

Elżbieta Maćkowska, górowska nauczycielka, regionalistka i inicjatorka wielu społecznych przedsięwzięć uhonorowana została w tym roku nagrodą Ministra Edukacji Narodowej. Otrzymała ją, wraz z innymi wyróżnionymi nauczycielami z województwa dolnośląskiego, na specjalnej gali, która odbyła się ona 17 października we Wrocławiu. Doceniono ją w ten sposób za całokształt pracy zawodowej.

Jestem bardzo przyjemnie zaskoczona. Naprawdę nawet przez moment nie sądziłam, że znajdę się w gronie wyróżnionych – wyznała nam Elżbieta Maćkowska. – Jestem też wdzięczna dyrektorowi Powiatowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Poradnictwa Psychologiczno-Pedagogicznego w Górze, panu Bernardowi Bazylewiczowi, który złożył wniosek o przyznanie mi tej nagrody i przede wszystkim uznał, że na nią zasługuję. To wiele dla mnie znaczy.

Ćwierć wieku przy tablicy

O Elżbiecie Maćkowskiej można napisać naprawdę wiele. Przy tablicy przepracowała ponad ćwierć wieku. Ze szkoły odeszła w 2017 roku. Obecnie jest konsultantem metodycznym w PCDN i PPP w Górze. Ostatnią szkołą, w której pracowała było Gimnazjum nr 2 w Górze. Była tam nauczycielką historii i bibliotekarką, a przez pewien czas również wicedyrektorką placówki.

Za swoją pracę zawodową wielokrotnie była już nagradzana i honorowana . Niemal co roku otrzymywała nagrodę dyrektora szkoły, dwukrotnie dostała także nagrodę burmistrza.

Nagrodzona przez innych

Działalność Elżbiety Maćkowskiej zauważona została również przez kapituły ogólnopolskich konkursów. W 2009 roku górowianka znalazła się w gronie 7 pedagogów nominowanych do ogólnopolskiej nagrody dla nauczycieli „Za naprawianie świata” im. Ireny Sendlerowej. Laur ten przyznawany jest pedagogom, którzy swoją postawą dowiedli, że uczą i wychowują w zgodzie z duchem działalności Ireny Sendlerowej, bohaterskiej działaczki organizacji „Żegota”, która w czasie wojny uratowała życie 2,5 tysięcy żydowskich dzieci.

W 2012 roku Elżbieta Maćkowska była nominowana w prestiżowym ogólnopolskim konkursie „Nauczyciel Roku”.

Belfer na szóstkę

W tym samym roku otrzymała również tytuł „Belfer na szóstkę”, czyli najpopularniejszego nauczyciela roku w plebiscycie organizowanym wówczas przez „Panoramę Leszczyńską”.

– Do dziś z sentymentem wspominam to wyróżnienie i okładkę „Panoramy Leszczyńskiej”, do której zapozowałam z moją klasą – zapewnia E. Maćkowska.

Górowska nauczycielka zawsze podkreślała, że nie należy do nauczycieli, którzy swój sukces zawodowy mierzą liczbą olimpijczyków. Dla niej ważny jest każdy uczeń. Nawet, jeśli ktoś nie lubi historii zależy jej, aby z jej lekcji wyniósł choć podstawową wiedzę.

Uważam, że na tym przede wszystkim powinna polegać praca nauczyciela – mówiła Elżbieta Maćkowska odbierając statuetkę w naszym plebiscycie. – Nie zapominam też o zdolnych, młodych pasjonatach historii. Jeśli jest taka potrzeba zawsze znajdę dla nich czas.

Regionalistka i autorka książek

Elżbieta Maćkowska miała i wciąż ma także starszych uczniów. Od lat współpracuje bowiem z Górowskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku, gdzie prowadzi wykłady i jest przewodnikiem ich wycieczek.

Jest społeczniczką, która bez reszty poświęca swój czas innym. Działa w wielu lokalnych organizacjach, niektóre sama współtworzyła.

Nic dziwnego, że właśnie jej powierzono prowadzenie Pracowni Historii Powiatu Górowskiego, gdzie młodszym i starszym opowiada o ziemi górowskiej.

Poza tym Elżbieta Maćkowska uczy też jak uczyć. Jak? Przy współpracy z Wydawnictwem Pedagogicznym Operon z Gdyni wydała m.in. „Zeszyt ćwiczeń do historii do klasy III” skorelowany z podręcznikiem oraz „Testy z historii do egzaminu gimnazjalnego” czy skierowany do uczniów i nauczycieli „Program nauczania historii dla klas I – III” zatwierdzony przez MEN i wpisany na oficjalną listę dopuszczonych do użytku szkolnego.

Na swoim koncie ma też kilka książek o tematyce regionalnej. Ostatnią – „Legendy, zwyczaje i obrzędy” wydała razem z Ireną Bulczyńską i Arkadiuszem Gortychem w serii “Cztery pory roku nad Baryczą”.

Z I. Bulczyńską i A. Gortychem podczas promocji książek. Fot. Anna Machowska
Z I. Bulczyńską i A. Gortychem podczas promocji książek. Fot. Anna Machowska

Anna Machowska